9°
Българин триумфира със Световната купа по сноуборд
Снимка: © bfski.com

26-годишният Радослав Янков постигна огромни успехи

Огромен успех за България в зимните спортове постигна Радослав Янков, който спечели Световната купа по сноуборд в паралелните дисциплини. В германския зимен център Винтерберг, роденият в Чепеларе спортист, финишира на шесто място в последния старт от сезон 2015/2016 в паралелния слалом, което се оказа достатъчно да триумфа. 26-годишният българин събра с 4050 точки, след като записа две победи и едно второ място в седемте състезания през кампанията.

Втори в генералното класиране с 3620 точки остана Роланд Фишналер (Италия), който днес завърши втори във Винтерберг и спечели малката световна купа в дисциплината паралелен слалом.

Трети с 3046 точки се нареди Андрей Собольов (Русия), който пък заслужи титлата в малката световна купа в паралелния гигантски слалом.

Янков завърши втори в паралелния гигантски слалом и трети в паралелния слалом за сезона.

“Щастливи сме с моя треньор, въпреки, че малко не ми се получи, за да съм на подиума и на финала”, коментира след спечелването на голямата световна купа в сноуборда Радослав Янков. – Въпреки това съм шести в последния старт, което ми беше достатъчно за големия глобус. Имаше малко напрежение преди финалите във Винтерберг, но се опитах да го пренасоча в друга посока, за да не ми влияе по време на стартовете. Знаех, че съм водач и трябва да стигна поне до четвъртфинала, което вкрайна сметка се получи. Всички са изненадани, но ме поздравяват искрено”.

Освен големия кристален глобус Янков спечели и сребърен и бронзов медал, съответно за второто и третото място в крайното класиране в паралелния гигантски слалом и паралелния слалом.

Според неговия треньор Георги Атанасов-Джоко борбата за трофея е била наистина до последния миг. “Така обаче е най-сладко, каза още Джоко. – Радо даде всичко от себе си през сезона. Яд ме е за последното състезание, защото можеше и да ги бие. Сега ще празнуваме, а после почваме да мислим за новия сезон”.