Влажност: 47%
Вятър: 5m/s ESE
Черно море се бетонира в Топ 6 след бой в Бургас

cherno-more-neftohimik-27

Марек Кузма с два гола от пейката за успеха с 3:1 срещу Нефтохимик, 17-годишен дебютира за “моряците”

Черно море се бетонира в Топ 6 на Първа професионална лига, след като победи с 3:1 Нефтохимик. На стадион “Лазур” в Бургас зрителите по трибуните и пред телевизора станаха свидетели на много интересен за българските стандарти мач. Два гола за победителите реализира Марек Кузма, който влезе като резерва в 66-ата минута на мястото на Борислав Балджийски. Пируло, който също не започна мача, а смени на почивката Дани Георгиев, реализира първото си попадение с екипа на Черно море. Официален дебют за “моряците” направи 17-годишният вратар Иван Дюлгеров, който излезе титуляр срещу “шейховете”.

Домакините започнаха по-силно срещата и още в 11-ата минута получиха право да изпълнят дузпа след груба грешка на младока на вратата на варненци. Зад топката застана голмайсторът на Нефтохимик Галин Иванов, чийто удар от бялата точка обаче бе спасен от 17-годишния юноша на “моряците”.

Четвърт час по-късно, след перфектно изпълнене пряк свободен удар отдясно, капитанът Георги Илиев сложи топката на главата на Михаил Венков. За съжаление на опитния бранител обаче, след доброто му отиграване с глава тя разтресе напречната греда. Четири минути след това упражнението повториха и играчите на Христо Янев, като в случая пропускът на Яни Пехливанов бе фрапиращ. Защитникът нацели гредата след удар с глава, въпреки че вратата пред него бе зейнала празна.

Малко по-късно лидерът на “шейховете” – вратарят Янко Георгиев, обра овациите на публиката, след като първо излезе и изпревари откъсващия се зад защитата Иван Коконов, а след това запази хладнокръвие и макар притиснат от футболист в “синьо-бяло”, успя да я изчисти в странично хвърляне. В 41-ата минута, след пропусната дузпа и две греди, топката все пак влезе в една от двете врати – в тази на Черно море. Попадението обаче правилно бе отменено, след като пропусналият дузпа в 11-ата минута Галин Иванов бе в очевидна засада.

В рамките на само три минути резервата Марек Кузма успя да донесе трите точки за своя тим, след като се разписа в 69-ата и 72-ата минута. Любопитното е, че нападателят откри резултата само три минути след като се появи в игра. Словакът атакува на първа греда центрирането на Пируло от ъглов удар и отблизо изпрати страховит изстрел за 1:0. 8-ият му гол от началото на сезона дойде след като Александър Цветков литна много технично Ранди Онуоха и проби мощно в наказателното поле, където отправи пас между точката на дузпата и вратарското поле. Кузма бе заел позиция тъкмо там и стреля хладнокръвно в долния десен ъгъл.

В 75-ата мимута Нефтохимик се върна в мача. Иван Вълчанов се включи отдясно и центрира по тревата, а Живко Петков отклони топката съвсем леко в наказателното поле, за да я направи удобна за Вълчев. Халфът не се поколеба и шутира мощно покрай Дюлгеров, за да опъне мрежата на “моряците”. Малко след това домакините имаха претенции за дузпа след шпагат на Пламен Николов, но главният съдия и помощниците му останаха безмълвни. В 92-ата минута Пируло сложи точка на спора в тази среща. Халфът получи отличен извеждащ пас на Георги Илиев, който остави новото попълнение на “моряците” сам срещу вратаря и той не сбърка с шут в близкия долен ъгъл.

Така Черно море записа историческа първа победа срещу Нефтохимик на стадион “Лазур” в Бургас. Успехът пък изкачи “моряците” на четвърта позиция в класирането.