7°
    Вятър: 7m/s WNW
    Микаела Шифрин спечели втора победа в Банско

михаела шифрин, ск банско, ски, красен кралев

Носителката на големия Кристален глобус през последните три сезона Микаела Шифрин (САЩ) спечели супергигантския слалом от Световната купа по ски-алпийски дисциплини в Банско. В петък тя спечели и първото от двете спускания,  а в събота остана четвърта.

Втора днес се нареди Марта Басино. За италианката това беше втори пореден подиум, след второто място в събота, когато Италия окупира първите три позиции.

Трета в супергигантския слалом се нареди Лара Гут-Бехрами на 70 стотни.

За Шифрин това е 66-а победа в Световната купа и шеста през сезона. По този начин тя вече е печелила стартове и в четирите основни дисциплини (слалом, гигантски слалом, супер-Г и спускане) през този сезон. Шифрин вече е само на един успех от австрийската легенда Марсел Хиршер.
    В супергигантския слалом това е четвърта победа за американката и първа от 20 януари 2019 г., когато триумфира в Кортина д’Ампецо.
    С 250-те точки, които спечели в трите старта в Банско Шифрин увеличи аванса си за Големия кристален глобус. Тя вече има 1225, втора е Бриньоне с 855, а Влъхова е трета с 830 точки.

За малкия глобус в дисциплината супергигантски слалом лидер отново е Шифрин със 186 точки. Корин Сутер има 150, а Виктория Ребенсбург загуби две места и е трета със 148.

Победителката получи купата си от министъра на младежта и спорта Красен Кралев. Втората бе наградена от вицепремиера и министър на външните работи Екатерина Захариева, а третата получи купата си от Александър Димитров, главен изпълнителен директор на водещия български телеком А1. Призьорките получиха шампанско от президента на БФСки и шеф на организационния комитет Цеко Минев. Награди от спонсорите А1 и Fibank връчика Илияна Захариева, директор “Корпоративни комуникации” и Неделчо Неделчев, главен изпълнителен директор на банката.

65 000 лева събра благотворителният търг в полза на Българска спортна федерация за деца и младежи в риск, който се проведе по време на стартовете за световната купа по ски в Банско.

Спортният министър Красен Кралев спечели наддаването за най-ценния предмет – състезателна каска с автограф на голямата звезда на ските Микаела Шифрин за 3200 лева.

Собственикът на “Минстрой” Николай Вълканов вече може да се похвали с пълна колекция на Лионел Меси. Той спечели наддаването за фланелката на носителя на “Златната топка” с 5000 лева. След това взе и топка с автографи на “Барселона” за 11 000 лева. Миналата година той спечели и обувка с автограф на аржентинеца.

В профила си в социалните мрежи министър Кралев написа:

“Днес, заедно с вицепремиера Екатерина Захариева, наградих победителките в супергигантския слалом в Банско. Американката Микаела Шифрин отново показа класата си, като записа втора победа за три дни. След нея останаха Марта Басино от Италия и Лара Гут-Бехрами от Швейцария.
    Състезанията приключиха с изключителна оценка за организаторите.
    С удоволствие се включих и в благотворителния търг в полза на Българска спортна федерация за деца и младежи в риск. Събраха се 65 000 лева. Спечелих трудно наддаването за каска с автограф от Микаела Шифрин.”