Varna
9°
ясно небе
Влажност: 81%
Вятър: 2m/s SW
Не е за изпускане: “Дни на предците” в Плиска
Facebook Google Twitter LinkedIn Reddit

Банер Дни на предците 2016-2

Петото юбилейно издание на фестивала на средновековния бит и култура “Дни на предците – Плиска” ще се проведе в три поредни дни – следващият уикенд. Съборът отново ще бъде на територията на НИАР “Плиска” – до източната порта на стария град.

Ще бъде представен средновековният бит и култура с над 200 души участници от страната и чужбина и над 15 конници от различни ездови клубове и конни бази в страната.

Денят за демонстрации е 4 юни, събота, от 11 до 17 часа. Ще видим бойни умения от гърба на коня, прескоци, стрелба с лък, копие и бич, бойни практики на средновековните армии, битки, занаяти, облекла, въоръжение и снаряжение, походни и битови лагери, юрти, шатри, средновековни павилиони и много други средновековни занимания.

Събитието се провежда и организира от “Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” град Варна, Регионален исторически музей Шумен, Националния историко – археологически резерват “Плиска”, Община Каспичан, обществени неправителствени организации, под патронажа на вицепрезидента на Република България.

Програма:

3 юни, 11:00-17:00 ч
Вход за публиката и разглеждане на лагерите, представящи различни периоди от средновековния живот на нашите предци, занимания на участниците с публиката, свободни тренировки и демонстрации;

4 юни, ден за демонстрации
9:00 ч – вход за публиката и разглеждане лагерите на участниците
11:00 ч – официално откриване и представяне на участниците
17:00 ч – демонстрации – конни демонстрации, бойни демонстрации, стрелба с лък, средновековни занаяти, бит и култура, средновековна храна и напитки

5 юни, 9:00-12:00 ч
Вход за публиката и разглеждане на лагерите, след 12.00 часа събиране на лагерите и отпътуване на участниците

Вижте снимки от миналогодишното събитие – фотографи: Ангел Ангелов, Калин Борисов, Здравка Златева

Кои са участниците в събора тази година:

Клубове

1. “Сдружение за възстановяване и съхранение на българските традиции – Авитохол” от Варна
2. Конна база “Борисови” от с. Любен Каравелово, обл. Варна
3. Школа по конна езда “Мадарски конник” от София
4. Школа за средновековна фехтовка “Мотус” от София
5. “Клуб за средновековни военни изкуства – Ратина” Сливен
6. Група по традиционна българска стрелба с лък “Сива” от Мъглиж
8. Школа по традиционна стрелба с лък “Живата стрела – стрелба с лък от кон – България”
9. Боен отряд “Барадж” към боен клуб ,,Щурм” от Пазарджик
10. Keleti Szövetség (Източна асоциация) – Abaújvár, Унгария
11. Drużyna Grodu Horodna (Дружина Хородна) – Rzeszów, Полша
12. Екип на крепост “Туида”, Сливен
13. Екип на крепост “Маркели” Карнобат
14. Група по традиционни бойни умения от Варна
15. Национално дружество “Традиция” – регионален клон Шумен
16. Национално дружество “Традиция” – регионален клон Велики Преслав
17. Национално дружество “Традиция” – регионален клон Велико Търново
18. Родолюбив комитет “Крум Страшний” и Военен клуб Шумен
19. Патриотичен клуб “Възраждане” – Търговище
20. СНЦ “Крумъ Страшний” от Шумен
21. Крум Япулов – конни каскади и джигитовка – от София
22. ККС “Кабиюк” от Шумен
23. Ездови клуб “Шумен 2010” от Шумен
24. ККС “Калоян 92” от село Арбанаси

Реконструктори:

1. Йордан Сивков и Жана Сивкова от град Добрич – Проект “Средновековен български костюм 6-7 и 8 век”
2. Катя Владова от Бяла
3. Константин Колев от София
4. Тошко Драгиев и Борис Георгиев от Шумен
5. Калина Атанасова и Александър Минчев от Варна – “Българският средновековен костюм” и пътуваща средновековна изложба “Бъдъмба”
6. Ангел Василев от Асеновград
7. Кирил Ненов и София Ненова от Пловдив
8. Любомир Милинов от София
9. Мариан Маньовски от София
10. Надежда Николова от Шумен

Занаятчии:

1. Руменка Михайлова – плъсти, Варна
2. Стефан Стефанов – ковач, Аксаково
3. Атанас Георгиев – сарач, Вълчи дол
4. Антоанета Попова – керамика, Варна
5. Петър Петров – Петроний – монетосечене, Варна
6. Емил Маринов – металопластика, Шумен
7. Ивайло Енев – средновековно въоръжение, Русе
8. Виктория Денева и Денислав Денев – дърворезба и ножарство, Силистра
9. Валентин Димитров – сграфитокерамика, Елена
10. Ценко Здравков – дървообработка, Шумен

Фолклор:

1. Танцов ансамбъл при Народно читалище – Плиска
2. Танцов ансамбъл при Народно читалище – Каспичан
3. Танцов ансамбъл при Народно читалище – Нови Пазар

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *