9°
Черно море със сребърни медали при кадетите до 16 години

Черно море Порт Варна U16

Варненци отстъпиха на финала срещу БУБА Баскетбол с 52:67

Отборът на Черно море спечели бронзовите медали в шампионата по баскетбол при кадети до 16-годишна възраст. Тимът на Спас Натов отстъпи на финала с 52:67 на БУБА Баскетбол и остана на втора позиция в крайното класиране.

До почивката варненци поддържаха лека преднина, но БУБА пое нещата в свои ръце през второто полувреме след серия от тройки и се поздрави с успеха.

Двубоят започна доста напрегнато с няколко обрата в първата част. На няколко пъти Черно море се откъсваше с 5,6 точки разлика след грешки на съперника, но Савово отново връщаше БУБА в мача. Столичани успяха да задържат съперника близо 4 минути без кош, след началото на втория период и запазиха за първи път по-дълго аванс.

В средата на периода обаче варненци отново поеха контрола и след серия 9:0 поведоха сериозно. Мачът определено се променяше в двете посоки непрекъснати и след две поредни тройки и кош БУБА свали пасива си само на една точка на полувремето при 26:27.

БУБА започна второто полувреме със серия 9:0 и отново обърна нещата в своя полза. Постепенно символичните домакини покачваха преднината си, а варненци отслабиха игра в защита. БУБА наложи тотално доминация в третия период и след серия от тройки, които не вървяха цял мач на Черно море, поведе със 17 точки след нея.

Силна игра на Хасан Чауш и Петков запази преднината на БУБА солидна и през последната част и отборът стигна до успеха. При по-малко от минута до края на срещата, след глупава постъпка бе дисквалифициран състезателят на БУБА Йордан Атанасов, който в началото на турнира се прочу с недостойно поведение.

Капитанът Андрей Петков бе най-резултатен с 23 точки, а с дабъл-дабъл от 16 точки и 12 борби имаше Хасан Чауш. Йордан Атанасов се включи с 14 точки и 14 борби.

За Черно море над всички с 21 точки и 7 борби завърши Мартин Стефанов.

„Според мен спечелихме сребърни медали, а не сме загубили. Като цяло съм много доволен, че стигнахме до финала. Нашият противник беше по-добър, но преди два месеца се притеснявах дали този отбор ще се класира на финал, а сега сме втори. Така се стекоха нещата, че тази година бях прекалено ангажиран с мъжете и моите деца страдаха прекалено много и за малко да не се класираме. За жалост децата нямаше как да тренират редовно и с пълноценен треньор. Със сигурност и следващият сезон Черно море ще продължи да дава дарувания за бъдещето на българския баскетбол. Този отбор минава в старшата, но в кадети ще играят двама от най-добрите деца на България, родени пез 2001 година, които и сега играха. Всичко беше възможно на финала момчетата се бориха и се раздаваха. От тук нататък продължаваме напред.“, коментира наставникът на „моряците“ Спас Натов пред BGbasket.