Немската академия на науките Леополдина публикува изявлението „Пандемия от коронавирус. Устойчиви начини за преодоляване на кризата“, съобщават от Българска академия на науките. В него се разглеждат психологическите, социалните, правните, образователните и икономическите аспекти на пандемията и дава следните основни препоръки:
Оптимизиране на основата за вземане на решения: Проучването на данните за вируса до голяма степен в момента се базира на симптоми. Това води до изкривено възприемане на инфекциозния процес. Важно да се подобри значително изследването на инфекцията и имунитетния статус на населението и това може да се осъществи чрез представителни и регионални проучвания на инфекциозния статус и имунитета на гражданите. С получените по този начин данни следва постоянно да се адаптират динамичните модели в реално време и по този начин ще може да се правят по-надеждни краткосрочни прогнози и да се проверява ефективността на мерките.
Възможност за диференцирана оценка на риска: Контекстната интерпретация на наличните данни е важна за справянето с коронавируса на ниво общество и отделен индивид. Данните трябва да се сравняват с тези на други заболявания и да се свързват с очаквания риск от смъртност в отделните възрастови групи. Индивидуалният риск трябва да бъде ясно подчертан – става въпрос за системни рискове като претоварване на здравната система, както и отрицателни последици за икономиката и обществото. Това е единственият начин да се осигури сътрудничеството на населението при прилагане на необходимите мерки.
Облекчаване на психологическото и социалното въздействие: За приемането и прилагането на предприетите мерки е по-важна вътрешната мотивация, основана на самозащита и солидарност, а не на заплахата от санкции. До знанието на населението трябва систематично да бъде свеждан един реалистичен график и ясен набор от мерки за постепенно връщане към нормалността. Това ще увеличи контролируемостта и предсказуемостта за всички заинтересовани лица и групи и ще сведе до минимум отрицателното психическо и физическо въздействие на напрежението, което хората изпитват в момента.
Включване на многобройни перспективи в процесите на оценка: Мерките, предприети от правителствата с цел опазване на живота и здравето, водят до ограничения върху други правни интереси, които не трябва да се пренебрегват. Настоящите политически решения за справяне с кризата трябва да отчитат многоизмерността на проблема и да вземат предвид перспективите на засегнатите хора и тези в риск. Превантивното отделяне на специфични групи, като например възрастните хора, просто за да ги защитим, трябва да бъде отхвърлено като твърде патерналистично и покровителстващо.
Постепенно възобновяване на образователния сектор: В образователния сектор кризата доведе до значителен спад в преподаването и обучението, както и до изостряне на социалното неравенство. Следователно образователните институции трябва да бъдат отворени възможно най-скоро. Ограниченията в образованието трябва да бъдат премахнати, като в същото време се сведе до минимум рискът от нови инфекции. Тъй като по-малките деца разчитат повече на лична грижа, ориентиране и подкрепа, началните и прогимназиалните училища трябва да бъдат първите, които постепенно да се отворят. По-големите ученици са по-способни да използват дистанционно обучение, затова препоръчваме връщането към преподаването в класната стая за тях да бъде отложено. Трябва да се положат допълнителни усилия за децата със специални образователни потребности. Тъй като най-малките деца не са достатъчно осъзнати, за да се съобразят с физическото дистанциране и други защитни мерки, но все пак могат да бъдат вирусоносители, детските градини и занималните могат да работят само в много ограничен капацитет.
Постепенно връщане на обществения живот към нормалното: Общественият живот може постепенно да се върне към нормалното при следните условия:
- честотата на новите инфекции трябва да се стабилизира на ниско ниво;
- здравната система няма да бъде претоварена от нарастващия брой на пациентите и капацитетът за други пациенти по никакъв начин няма да бъде ограничен;
- добрите защитни мерки (добра хигиена, носене на предпазна маска на устата и носа, физическо разстояние, повишена идентификация на заразените лица) се спазват дисциплинирано.
Повече информация за изявлението може да прочетете тук.
Вашият коментар