Три одита ще се извършат в Министерствата на финансите, на икономиката, на земеделието и на труда и социалната политика
Сметната палата ще извърши три одита на изпълнението по актуалната тема, свързана с разходите по прилагането на мерките в борбата с COVID-19, пише БГНЕС.
Първият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 – икономически мерки за микро, малки и средни предприятия“. Той ще бъде осъществен в Министерствата на икономиката и на финансите.
Вторият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 – мерки за социална подкрепа и заетост“ и ще бъде в Министерството на труда и социалната политика и агенциите по заетостта и социалното подпомагане.
Третият одит е „Ефективно и прозрачно използване на публичните средства за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 – мерки за подпомагане на земеделски производители“ и ще бъде в Министерството на земеделието и ДФ „Земеделие“.
За да ги реализира, Сметната палата измени Програмата си за одитната дейност за 2020 г., като прекрати други одитни задачи. Така ще може да фокусира усилията си върху безпрецедентните предизвикателства, причинени от пандемията, и предприетите мерки от правителството за намаляването на тежестта от кризата за българските граждани и бизнеса, които ангажират значителен финансов ресурс.
През последните месеци се засили активността на ИНТОСАЙ – международната професионална организация на Върховните одитни институции, във връзка с инициативи, насочени към ролята им в преодоляването на пандемията.
Европейската сметна палата (EСП) също преразгледа работната си програма за 2020 г. и прибави два прегледа със специално внимание върху кризата, свързана с COVID-19. ЕСП излезе със становище през пролетта, че е необходим баланс между по-голямата гъвкавост и задължението за отчетност при използването на структурните фондове на ЕС с цел смекчаване на последиците от COVID-19.
Вашият коментар