Виолетовата банкнота с лика на Паисий Хилендарски беше пусната за първи път през 1999 година
Банкнотите с номинална стойност 2 лева, емисии 1999 г. и 2005 г., бяха извадени от обращение и престанаха да бъдат законно платежно средство от 1 януари 2021 г. От тази дата те не могат да бъдат използвани за разплащане.Към 31.12.2020 г. в обращение са останали 18 142 257.5 броя банкноти с номинална стойност от 2 лева, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на БНБ.
Изтеглянето на книжната двулевка беше заложено още през 2015 г., когато Българската народна банка пусна в обращение разменна монета с номинална стойност 2 лева, която постепенно замени в обращение банкнотата със същата номинална стойност. Предимството от емитирането на монета с номинална стойност 2 лева е свързано с по-дългия период на използване на монетите спрямо банкнотите от този номинал, поясняват от Банката. При по-късия период на използване на банкнотите, за да се осигури чистота на банкнотите в обращение е необходимо по-честото изтегляне от обращение на големи количества негодни банкноти и съответното пускане на нови годни банкноти. В следствие на това замяната на банкнотата с номинална стойност 2 лева с монета със същата номинална стойност ще доведе и до намаляване на разходите за обслужване на паричното обращение.
Отпечатаното количество банкноти с номинална стойност от 2 лева, емисия 1999 г., е 135 059 000 броя, а втората емисия от 2005 г. е 242 070 000 броя. Банкнотите с номинална стойност 2 лева, емисии 1999 г. и 2005 г., се обменят на касите на Българската народна банка по номинална стойност, без ограничение на количеството, без такса и без краен срок на обмяна. Изтеглените от обращение стари банкноти се унищожават, уточниха още от БНБ за Радио Варна.
За нумизматични цели на каса в Българската народна банка се продават банкноти от 2 лева, емисии 1999 г. и 2005 г., по цена различна от номиналната им стойност.
Информация за продажните цени е публикувана на следния електронен адрес:
http://bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_download/nc_bpl_prices_bg.pdf
Виолетовата банкнота с лика на Паисий Хилендарски беше пусната за първи път през 1999 година и замени банкнотите от 2 000 лева при деноминацията на българския лев през същата година. На тях беше ликът на майстор Колю Фичето.
През 2015 години БНБ пусна в обращение паралелно и монета със същия номинал, на която отново е изобразен Отец Паисий.
Двулевката, обаче е една от най-емблематичните български банкноти.
Първата е от 1916 година и е била в употреба 8 години, припомнят от Радио Варна.
Дълго време след това двата лева са на монети. До появата на онази зелена банкнота с гроздоберачката през 1962 . Това е банкнотата, която може да бъде определена като „народна“. Девойката Кина Гърбова от Сухиндол е единственият човек от народа, появявал се върху социалистическа банкнота. Тази банкнота излиза от обращение през 1996 година и това я прави една от най-дълго останалите в обращение банкноти – 34-ри години.
Вашият коментар