Онлайн хакатон “Smart Solutions for Smart Varna” ще се проведе от 26 до 28 март
От 26 до 28 март ще се проведе безплатен онлайн хакатон за ученици и студенти – “Smart Solutions for Smart Varna”, организиран от МенторМейт и Икономически университет – Варна, в сътрудничество с Община Варна. Varnautre.bg разговаря с Петя Петрова, мениджър на Центъра за нови информационии технологии в ИУ-Варна.
Предстои много интересно събитие , бихте ли разказали как се роди идеята за хакатона?
– Младите хора са най-големите генератори на технологични идеи в полза на обществото и средата, в която живеем. Варна е на трето място по брой млади хора и това е една прекрасна възможност да дадем „глас“ на идеите им. Проектите ще се оценяват от експертно жури, в което ще участва и представител на община Варна, за да получат реална възможност за приложение.
Каква е целта на хакатона?
– Състезанието е безплатно и има за цел да привлече ученици и студенти с интереси в областта на ИТ. Съставят се екипи между 2 и 5 души, които изготвят софтуерен или хардуерен проект с избрана от екипите технология. Съгласно предварително зададена тематика, целта е да се създаде концепция и да се разработи пилотна версия на приложение. Участниците ще разработват умни решения, които да направят морската ни столица един по-дигитален и модерен град. На тяхно разположение ще бъдат и топ софтуерни специалисти с дългогодишен опит, които ще влязат в ролята на техни ментори и ще им помагат в реализацията на проектите.
Какви са рамките на събитието? Как ще се проведе то?
– Модната тенденция във времена на пандемия е събития с характер на форум да се провеждат онлайн и ние не изменяме на това схващане. Участниците ще имат 48 часа на разположение да развият идеята си. Началото се поставя на 26 март 2021 г. в Zoom. Събитието ще се излъчва в YouTube и Facebook Live. Финалът е в неделя – на 28ми, когато ще бъдат излъчени три призови места във всяка от категориите участници „Студенти“ и „Ученици“. Каним всички желаещи млади ИТ специалисти да се включат в състезанието за хакетри.
Петя Петрова разказа още, че някои от темите, по които ще работят участниците, включват Дигитализация на управлението и администрацията, Инфраструктура и околна среда, Дигитализация на образованието, Спорт и свободно време, Умен транспорт, Здравеопазване по време на пандемия и други.
В състезанието могат да участват както вече сформирани отбори, така и индивидуални участници, които ще бъдат разпределени в екипи по интереси. Отборите могат да се състоят от 2 до 5 човека, а учениците трябва да имат навършени 16 години. В края на хакатона всеки отбор ще представи пилотна версия на проекта си под формата на презентация и демо в рамките на 10-15 минути. След това журито ще определи 1-во, 2-ро и 3-то място съответно и в двете категории – “Ученици” и “Студенти”.
Най-добре представилите се отбори ще получат специални награди, като отборът победител ще спечели парична награда в размер на 1000 лева. Всеки участник в отбора, класирал се на второ място, ще получи умен гласов асистент Google Home, а всеки участник в отбора на трето място ще се радва на аксесоар за мобилен телефон Cellular 3D VR GLASSES. Организаторите от МенторМейт ще се включат и с две специални награди за отличили се отбори. Преди състезанието участниците ще получат кутия с полезни предмети, които да ги вдъхновят и подкрепят по време на хакатона.
Учениците и студентите, които имат желание да участват в хакатона, могат да се регистрират тук и да следят актуалната информация във фейсбук страницата на събитието.
Вашият коментар