Варненци създадоха кукли за “различни деца”, научи Varnautre.bg. Водени от разбирането,че децата са малки версии на това, което ще бъдат като големи и детството им определя до голяма степен как ще протече живота им след това, Мая и Тихомир Доневи започват работа по създаване на линията кукли още преди две години. По-късно към екипа на “Малки човеци” се присъединяват Илина Мутафчиева, Георги Ангелов и дизайнерът Марти Янчева.
Мая Донева споделя, че желанието им е да създадат различни играчки – кукли, които не виждат или не чуват, кукли с по-тъмен цвят на кожата и кукли с видими и невидими на пръв поглед различия.
“Масовите играчки просто не отразяват разнообразието в обществото и правят различията скрити и плашещи за най-малките”, казва Мая Донева.Според нея е нормално да има различни играчки, просто защото има различни хора.
Екипът споделя виждането, че ако от малки се научим да сме приемащи, изслушващи и разбиращи другите след време е много вероятно да сме и такива възрастни. И обратното- ако възпитаме едно дете да се страхува от различията, да ги избягва или да ги смята за нещо лошо и опасно, трудно можем да очакваме да стане толерантен възрастен човек.
“Винаги съм вярвала, че светът е шарен и трябва да се научим да живеем така, че всички да имат възможност да развиват своя потенциал “, споделя Илина Мутафчиева.
Създателите казват, че тази инициатива не е за болни, мургави и уязвими деца- напротив. Куклите са за всички семейства, в които растат малки откриватели с безброй въпроси за света. Всяка играчка носи своя идентичност и история и може би ще има семейства, които ще се припознаят повече в един или друг модел, но Човеците са за всички.
“Не е нужно детето ви да е със специални нужди, за да притежавате кукла със слухов апарат или такава с двигателни проблеми. Единственото нужно е да имате голямо сърце и желание да учите заедно с детето си, споделя още Мая Донева.
Първата кукла от планираните 20 модела се казва Ива и е със синдром на Даун. Появява се днес, тъй като на 21-ви Март отбелязваме Международния ден на хората със синдром на Даун.

Вашият коментар