16°
    Ужасяващ инцидент и мъжка игра белязаха Дания – Финландия
    Снимка: БГНЕС

Футболът е повече от една игра, а доказателството дойде от мача на Евро 2020 между Дания и Финландия. Смразяващ инцидент и истинска мъжка игра белязаха срещата от Група Б, завършила с победа с 1:0 за финландците, съобщава БНТ.

Ужасяваща ситуация се разигра в края на първото полувреме при резултат 0:0 на стадион “Паркен” в Копенхаген.

Кристиан Ериксен падна безжизнен на терена като се наложи веднага да получи медицинска помощ, в опит да бъде върнат към живота, след като колабира. Срещата все пак беше подновена час и половина по-късно, след като вече беше ясно, че състоянието на футболиста е стабилно.

Футболистите на двата тима сами пожелаха да продължат срещата, като на мястото на Кристиан Ериксен влезе Матиас Йенсен.

Играчът на Интер се свлече на терена 3 минути преди почивката, без съприкосновение със съперник. В опит да достигне до топката той се строполи безжизнено на тревата. Съдията на мача реагира само 5 секунди след падането на футболиста на тревата. Капитанът на Дания Симон Кяер пръв се притече на помощ на своя съотборник, което може би се е оказало решаващо за спасяването на живота на полузащитника.

29-годишният Кристиан Ериксен е футболист на Интер и една от най-големите звезди на датския футбол в последните години.

Националът на Дания веднага получи медицинска помощ чрез сърдечен масаж.

Съпругата на Кристиан Ериксен също слезе на терена на стадион “Паркен” в Копенхаген. Играчът беше изнесен на носилка от терена. Всички негови съотбориници го съпроводиха, без да се отделят от носилката и медиците.

10 минути след ситуацията реферът Антъни Тейлър прибра финландския отбор в съблекалнята.

След подновяването на срещата, в 60-ата минута, финландците откриха резултата. След чудесна атака отляво, Йоел Поянпало надскочи защитата на „червения динамит“, за да засече с глава за 1:0.

В 74-ата минута Лукаш Храдецки спаси отбора си от изравнителен гол. Пиер Емил Хьойберг изпълни дузпа, но слабият удар от бялата точка не затрудни вратаря на Финландия. 11-метровият удар беше отсъден за нарушение на Паулус Араюри.

Лукаш Храдецки е едва третият вратар, който спасява дузпа при дебютното си участие на Европейско първенство след Пшемислав Титон през 2012 година (Полша – Гърция) и Троелс Расмусен през 1988 година (Дания – Испания).

В 81-ата минута „червеният динамит“ стигна до много добра ситуация за гол, но защитата на финландците се справи като изби топката след мелето в наказателното поле. До края на срещата „червените“ имаха още няколко шанса, но така и не успяха да се възползват.

До завършването на мача информацията за Кристиян Ериксен бе, че е в съзнание и в стабилно състояние под лекарско наблюдение в болница.