Близките на прегазените във Варна жени настояват за 15 години затвор за шофьора и спешни законови промени
Семействата на жертвите от престъпната катастрофа на улица „Дрин“ излизат с предложения за радикални реформи в контрола над болни и пияни водачи.
Максимална ефективна присъда от 15 години лишаване от свобода е категоричното искане на близките на двете жени, които бяха пометени на тротоара във Варна в навечерието на миналата Коледа. Прокуратурата вече внесе в съда обвинителния акт срещу 54-годишния шофьор за причиняване на смърт при условията на съзнавана непредпазливост.
Почернените семейства настояват правосъдието да приложи цялата строгост на закона заради шокиращите разкрития, че мъжът е седнал зад волана след употреба на алкохол, при спряно лечение за епилепсия и с два предишни съдебни процеса за шофиране в нетрезво състояние. По думите на Петър Станев, чиято баба загина дни преди 80-годишния си юбилей, разследващите са си свършили работата, но сега на ход е съдът, който трябва да наложи най-тежкото наказание за проявеното престъпно нехайство.
Успоредно с битката в съдебната зала, роднините на загиналите отказват да останат само статистика и обявиха, че са подготвили пакет от готови законови промени, които предстои да анонсират официално. Тяхната цел е да се затворят опасните вратички в системата, позволили на подсъдимия да скрие тежкото си медицинско състояние. Въпреки че през пролетта на същата година е лежал във варненска болница след епилептичен припадък, само пет месеца по-късно мъжът е успял да получи чисто ново медицинско свидетелство за "перфектно здраве" и да поднови книжката си в КАТ-Бургас.
С новите текстове близките ще настояват за строга дигитална свързаност между болниците и КАТ, пълна забрана за шофиране при сходни диагнози и сурови наказания за лекарите, които издават фалшиви документи, за да спрат корупцията, убиваща хора на пътя.