Заплати до 1300 евро правят професията на водния спасител във Варна все по-хитова

Туризъм

15-06-2026, 14:48

Снимка:

Varnautre.bg/Архив/Снимката е илюстративна

Автор:

Varnautre.bg

Всичко от Автора

По-добрите условия на труд привличат нови кадри, докато БЧК отчита сериозен спад на водните инциденти сред децата.

Възнагражденията на водните спасители във Варна и региона достигат до 1300 евро на месец, като дневното заплащане варира между 45 и 50 евро. Това съобщи Вили Цеков, заместник-председател на Областния съвет на БЧК и председател на Дружеството на специалистите по водно спасяване. По-високите доходи са гарантирани на по-натоварените плажове, като тези в град Варна и курортния комплекс „Златни пясъци“, където се осигурява възможност за повече работни дни. През последните години се наблюдава засилена загриженост от страна на концесионерите и хотелиерите, които инвестират в по-добри условия на труд и безопасност на своите обекти.

Благодарение на подобрените условия, спасителската професия става все по-привлекателна за пазара на труда. Вече са финализирани три обучителни курса, в които успешно са подготвени 43-ма специалисти за работа на басейн и 10 за открито море.

Според Цеков ключовият фактор за наманяване на водните инциденти е превенцията. От изключителна важност е обучението на децата и младежите за спазване на правилата за безопасност при посещение на водни басейни. В тази връзка БЧК-Варна инициира възстановяването на специализираните курсове „Млад спасител“, насочени към подрастващи на възраст между 12 и 17 години.

Черната статистика показва трайна тенденция към спад на фаталните случаи през последните години. Удавянията сред деца са намалели около 9 пъти за последните близо 20 години, като за изминалата година са регистрирани общо 3 случая с непълнолетни. През 2025 година общият брой на удавянията в страната е 89, като 57% от тези инциденти са станали в морето, а останалите – във вътрешни водоеми. Експертите напомнят, че дисциплината и информираността на плажуващите остават най-добрата превенция срещу инциденти във водата.