Преглед на варненския печат

Архив Варна

29-10-2009, 06:37

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

На местен патриотизъм и географска справедливост разчитат днес колегите от „Твоят ден”. Регионалното издание на „24 часа” и „Труд” опитва да грабне читателите с водещото заглавие „Бургас иска по-скъпа вода за Варна”. Забавен „геополитиески” коментар по темата е написал Красен Костов.

Камери ще бдят над архива в район „Приморски”, който горя в началото на седмицата. С тази „новина” вестник „Народно дело” продължава темата за мистериозния пожар, за който май вече няма съмнения, че е умишлен. За подпалвача обаче още няма никакъв нишан, нито намек дори коя скандална сделка с имот в преапетитния район „Приморски” може да е палнала клечката на „бумагите”, според любимия русофилски стил на „Народно дело”. Пожарът в „Приморски” чудесно с вписа в информационните тегоби на държавата този месец. Дали заради смяната на сезоните или поради друга някаква задаваща се промяна информацията хич не ще да си седи в досегашното агрегатно състояние и ту се втечнява и изтича от ДАНС и Министерски съвет , ту се изпарява яко дим.
Най-интересната тема във варненските ежедневници днес обаче е на страниците в вестник „Черно море”. И както най-често става тя е такава, защото е разработена по сигнал на читатели, които алармират: Искат ни ЕГН под път и над път. Тук не става дума толкова за институции или фирми, които записват защитените ни лични данни без да имат право за това, а по-скоро за липсата на контрол кой и как защитава тази информация.
Още една интересна тема е намерил извън официозния „информационен поток” репортерът Юлиян Атанасов: Кварталните маркети губели постоянните си клиенти. Но не заради кризата, а защото всяко междучасие били атакувани от ученици от близкото училище, в което вече не се продават чипс и кола. Та тълпите от тийнейджъри плашели пенсионерите, които идвали за хляб, мляко и банани и съответно биха направили по-голям оборот. „Смешен плач” ми се иска да възкликна (ами ще се научат да пазаруват в 10 без 15, като не им се чака на опашка), ако не беше тъжно, че вместо да се погрижи за здравето на децата забраната за чипс и кола в училищата ги излага на опасност – сега освен, че ще се натъпчат с гадости, те ще трябва да излизат извън двора на училището, да пресичат улици може би, да закъснеят за час, за да си ги набавят.
От четирите варненски ежедневника така и не разбрах какъв е резултатът от говорилнята в кабинета на кмета, посветена на Общия устройствен план. Недоволните от кварталите „Изгрев”, „Виница” и местността „Сотира” да търсят правата си в съда, посъветвал ги Кирил Йорданов, пише „Позвънете новини”. Нищо ново по темата, която отбелязвам само заради плахите проблясъци на гражданско общество, които си пробиват път сред тъмата на бюрократичните спънки, разтакавания и „констатации”. Колебая се дали в същата графа да сложа още една дописка от „Народно дело” – Шофьори на война със знаците. Глоби за вандалите, унищожили знаци, забраняващи паркирането или ограничаващи скоростта предвидили общинарите в Балчик. Анархията трябва да бъде жестоко преследвана, особено по пътищата, факт. Но пък как иначе да се преборим със знаковото безумие по улиците на Варна, например. Айде минете, ако сте майстор по еднопосочните из Гръцката махала, без да се окажете 2 пъти на едно и също място. Или пък опитайте да се разминете из тесните пресечки над Спортна зала, които не е ясно защо още не са направени еднопосочни.