Работодатели карат служители да връщат половин заплата

Архив Варна

30-10-2009, 11:26

Автор:

Даринка Илиева

Всичко от Автора

Работодател е принудил своя служителка във Варна да върне половината си заплата, след като месечното възнаграждение вече е било преведено на жената, научи „Варна утре”.

„Клиентката ни разказа, че след като е получила заплатата си за текущия месец, управителката на фирмата, я помолила да върне половината от сумата. Служителката е била предупредена, че това ще е новата й заплата, а ако не е съгласна с нейния размер, да си подаде молбата за напускане. Това наистина е единичен случай, но е показателен и притеснителен факт. С подобна ситуация не съм се сблъсквала, дори през 1994 г., когато стартира бизнесът с подбор на персонал”, разказа управителката на консултантската фирма за подбор на персонал „Зенит” Светлана Симеонова.
Според нея кризата вече се усеща много сериозно в морската столица. Ако в началото на годината затруднения са имали основно строителните фирми и агенциите за недвижими имоти, то сега няма бранш, който да не е пострадал от липса на поръчки, нови клиенти, намалени продажби и свиване на клиентската мрежа.
Голяма част от фирмите са се принудили да освободят повече от половината си кадри, други са оставили само ръководителите на отдели, служителите на трети пък са преминали на половин работен ден. Все по-често работодателите пускат на ротационен принцип в платен или неплатен отпуск служителите си. Други директно намаляват заплати и орязват социалните придобивки.
„Всеки ден при нас идват хора на различна възраст и с всякакви професии, които не са съкратени. Това са специалисти със сериозен опит и добри личностни качества, които търсят работа при по-добри условия, по-високо заплащане и по-сериозен работодател”, обясни Симеонова.
Заплатите в морската столица отдавна са замразени, а на места и орязани. Според данни на „Зенит” средната нетна заплата в града е около 600 лв. Нови служители пък се назначават стартово на 500-600 лв. Заплати от по 350-400 лв. са обявени за позиции в търговията, услугите, туризма и производството. Изключения в заплащането има само при мениджърските позиции, където заплатите се движат от 800 – 1500 лв.
„Сега работодателите търсят суперспециалисти, с една, две или дори три специалности, съчетани с отличен английски и доста стаж зад гърба. Искат хора, които драстично да им вдигнат продажбите, да доведат нови клиенти или да направят някаква магия и нещата във фирмата да тръгнат. Това, разбира се, е огромно предизвикателство за нас – да намерим отличен специалист, който обаче да е готов да работи на сравнително ниска заплата”, признава Симеонова.
Тя успява да открои една положителна тенденция, породена от кризата – отпушването на трудовия пазар за хората в пенсионна и предпенсионна възраст. „Все пак тези специалисти са готови да работят за по-малко пари. Забелязва се и увеличаване на обявите за работа на половин работен ден. За съжаление, у нас все още  не се търсят работници за по-малък работен ден, например по 2-3 часа. А в този сегмент има много желаещи, сред които студенти и дори държавни служители”, смята Симеонова.