Полицията мери грайферите

Мисия Варна

31-10-2009, 17:25

Автор:

ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА

Всичко от Автора

На 1-и ноември тази година стартира ежегодната акция на пътна полиция, наречена „Светлина”, която трябва да намали тежките инциденти по пътищата през есента и зимата. От същата дата влиза в сила задължението всички шофьори да карат автомобилите си с включени къси светлини. Кампанията продължава до началото на март 2010-а година.

През първата седмица на ноември полицаите започват масови засади дали шофьорите карат с включени светлини и през деня. Ще се проверява изправността на осветителните системи на автомобилите, дали са подменени летните и износените гуми и дали устройствата за почистване на предното стъкло работят нормално. За шофьорите, които не знаят, грайферът на гумата за есенно-зимния период трябва да е минимум 4 милиметра. След предупредителната седмица служителите на пътна полиция ще започнат да налагат глоби за невключени фарове, износени гуми и мръсни стъкла, които ограничават видимостта. За невключени светлини след 8-и ноември глобата е 20 лв. и се отнемат 5 контролни точки от талона. За износени гуми се отнемат 6 точки, а глобата е 50 лв. За шофиране на технически неизправно или спряно от движение превозно средство се отнемат 5 точки, а глобата е от 20 до 150 лв.

Очаква се да бъдат изготвени предписания до общините и кметствата за подобряване на осветлението в участъците от пътя и на кръстовища с повишена концентрация на катастрофи и там, където са регистрирани повече инциденти с пешеходци в тъмната част на деня. Всяка година по време на седмицата, в която тече акция „Светлина”, екипи на СБА извършват безплатно регулиране на фаровете и дават технически консултации по изправността на осветителните системи.

Акцията на пътна полиция е превантивна и има за цел да спаси не един човешки живот, коментираха от КАТ. Според черната статистика от началото на тази година във Варненска област са станали 4769 пътни инцидента, като 331 са тежки. При тях са загинали 32-ма, а 398 са ранени. Въпреки че цифрата е стресираща, се оказа, че тежките катастрофи са със 140 по-малко от миналата година, загиналите са 15 по-малко, а ранените – със 167. Най-много пътни инциденти със загинали и ранени са станали заради превишена скорост – 41 процента. Втората основна причина е отнемане на предимство, а третата, колкото и странно да звучи, е шофирането на заден ход. През есенно-зимния период обаче често се случва пешеходци да са жертви на катастрофите поради по-късия ден, по-слабата видимост в тъмната част от денонощието и фактът, че през студентите месеци повечето хора ходят облечени в по-тъмни дрехи и често шофьорите ги забелязват в последния момент и реагират по-късно, обясниха от пътна полиция.