Избрани Новини
Строежи на Златните – може, но само в морето
Инвеститори, собственици на имоти и редови варненци живеят в трепетно очакване на финалните параметри, в които експерти и министри ще вкарат правилата за строителство край морето в новия Общ устройствен план на българската морска столица.
Първите, независимо от кризата, държат калкулаторите в готовност, за да изчислят височините и мащабите на сградите, които ще изградят, за да заложат поне прогнозна печалба от тях. Вторите са в приповдигнато настроение по няколко причини: Едни гледат на новия ОУП като на строително разрешение да изкарат максимум пари при минимум площ на апетитния си имот Х на територията на общината. Други пък чакат разрешените параметри за зоните, в които имат собственост, за да оферират на предприемачите цени, които ще им позволят спокоен живот в условията на глобално пазарно общество, податливо на мащабни кризи.
Редовите пък следят под лупа процесите и ще се явяват на всички публични обсъждания, пак с различни мотиви. На някои гражданската позиция е толкова голяма, че трудно я побират в панелните си апартаменти и държат тя да придобие публичност. Други са омерзени от свръхзастроените територии, които са единствената им гледка през балкона и искат повече ред в планирането и градоустройството занапред. А трети са амбицирани да проследят изкъсо действията на местната власт и на авторския екип в ОУП, които от години се кълнат, че духът на новия план е за
по-зелена,
по-чиста и
по-атрактивна
Варна,
която да бъде атрактивна туристическа дестинация за хора от цял свят.
Екипът, работил по туристическия облик на Варна, е категоричен, че планът трябва да създава условия за повече и по-разнообразни територии за спорт, култура, атракции, морски туризъм, балнеоложия, медицински, уелнес, културен, конгресен, екологичен, събитиен, бизнес, спортен и развлекателен туризъм.
За целта според архитектите е задължително освен на традиционната хотелска форма на туристически подслон в годините напред във Варна да се наблегне на малкоетажни сгради в екологично чиста и приветлива среда.
Ключова роля ще изиграе развитието на бившите вилни зони в курортните комплекси. Те, според тях, трябва да имат смесени функции – на територии както за постоянно обитаване, така и на рекреационно-туристически зони.
Извън безспорните препоръки за щадящо ползване на природните рекреационно-туристически ресурси като плажовете, акваториите и горите, ОУП залага обогатяване на зелената система, погълната в годините на преход от бетонни гиганти в курортите край Варна.
За да се сложи точка на безумията от подобен тип, ОУП предвижда залагане на
разумни граници
за туристическо
усвояване в
северните територии
Препоръката е категорична:
Органичаване на бройката легла в курортите на север от Варна и прилагане на по-ниски показатели за застрояване за курортно-жилищните структури в тази посока – бивши вилни зони и земи.
На юг, където са вперени инвеститорските погледи, екипът също планира ниски показатели на застрояване и редуването му с природни, незастроенеи клинове. Режим за превантивна защита ще осигури задължително опазване на ценните ландшафтни територии от туристическо усвояване и застрояване.
По-дълбок поглед в темата за туризма и рекреацията в новия ОУП на Варна изяснява еднозначно: За курортните комплекси
Златни пясъци,
Св. Константин,
Ривиера,
Чайка и Ален мак
не се предвижда териториално разширяване и още легла.Стимулирани са новите обслужващи обекти за обществени услуги и забавления. Предвижда се изграждене на допълнителни яхтени пристанища и спортно-атракционни обекти, някои от които навлизат в морето чрез изкуствени острови.
В югозападната част на Златни пясъци е заложен курортен парк и осигуряване на връзки с терени над зеления скат на Франгенското плато.
Вилните зони и бившите земи по параграф 4 в северните територии е предвидено да се превърнат в комплексни жилищно-курортни градски единици. Прогнозата е, че броят на постоянното население там ще нараства значително. Залага се частично разширяване при местностите Св. Никола, Горна Трака, Ваялар. Разширението на североизток включва и земеделски земи, разположени между Ботаническата градина и кв. „Виница”. В тези нови територии е предвидено ниско и средно по височина и интензивност застрояване. Паралелно новият ОУП залага изграждането на нови обслужващи сгради и съоръжения за постоянното население и туристите. За адекватното обслужване на тези зони, отредени за семейни хотели и индивидулни жилищни сгради, ОУП фиксира разширения на улици и изграждане на места за паркиране и то в унисон с мерките на плана за съхраняване на озеленените връзки и клинове.
На бурния кв. „Виница” в новия план на Варна е отредена ролята на туристико-градска зона със семейни хотели и индивидуални жилищни сгради.
Като гъсто населени квартали с пълноценно развита градска среда се очертават териториите край
Свободния университет,
Евксиноград,
Траката, Св. Никола.
По-бавно ще подобряват структурата и благоустрояването си Руски окопи, Сотира, Франга деле и Кокарджа, Пчелина, Кочмар, Сълзица, част от зона „Планова”, Балъм дере и Ментеше, предвиждат авторите на новия ОУП. От тях също се очаква да поемат частично и туристическо-рекреационна роля.
Надеждата за зеленина на север от Варна остава естествената ивица в стръмните терени под веждата на Франгенското плато, която е свързана с природния парк Златни пясъци. Запазена остава територията на Ботаническата градина с прогноза за доналагането й като притегателен център за рекреационни познавателни посещения, пише в новия ОУП.
Югът се
очертава
като магнитът за
парични потоци
Териториите на юг от Варна са разчетени за създаване на нови селищни структури с подчертано природосъобразен характер и заложена в аванс интеграция на зони презназначени за туризъм и за постоянно обитаване.
Тези жилищно-курортни зони с постоянно население и посрещане на туристи в екосреда са предвидени на юг от Галата, в местностите Пробой, Ракитник, Боровец. Включени за усвояване са земеделски терени между съществуващите вече селищни образувания. Органиченията за височина и интензитет ще са солидни и ще бъдат наложени авансово, за да може имотите да са атрактивни, близко до природата и разположени в богато озеленени дворове. Селищните територии на юг са разчленени от широки зелени ивици и от лозови масиви.
Освен ниско строителство и много зеленина за там са предвидени места за чисти и високотехнологични производства, пишат авторите на ОУП. В „Аспарухово” и „Галата” се очаква изграждането на сериозен брой семейни хотели. Запазват се обаче горските масиви на Боровец и се предвижда разнообразяване и обогатяване на тяхната рекреационна роля и насищането им със спортни и атракционни обекти.
Сериозно развитие ОУП залага и по
южния бряг
на Варненското
езеро
Очакванията за там са да бъде подобрена екологичната обстановка, а територията да се формира като зона за морски забавления. За там е планиран гребен канал за състезания. Рибарските селища ще се развиват на сегашните си места. Заложени са и две голф игрища – едното в долината под село Константиново, комбинирано с яхтено пристанище и селище тип марина, а другото – в североизточна посока от селото, комбинирано с други спортни и атракционни обекти. Брегът няма да бъде застроен изцяло, тъй като в ОУП е планирано запазване на зелените ивици, които се свързват с горските масиви на юг. В тях пък е планирано организиране на обширен атракционен парк. Селата Константиново и Звездица в духа на новия ОУП са зони за постоянни и ваканционни имоти.
Тенценцията за рекреационно-туристическо усвояване на южния бряг на езерото се разпростира на запад – до територията на Белослав.
От това как ще се развива Варна като туристическа дестинация до голяма степен зависи пряко и какви ще са посоката и темпът на развитие на градската инфраструктура на територията на морската столица, категорични са експертите.
За да няма дисхармония, те залагат изграждане на центрове за рекреация, спорт и атракции и в рамките на т.нар. централни градски територии. Единият център с подобно спортно-развлекателно предназначение ще в северната част на Морската градина - Салтанат. Там е предвидено да се търси комбинация на обществения интерес с този на собствениците на имоти, за да стане зоната атрактивна паркова среда, наситена със спортни и атракционни обекти на сушата и във водата.
Другият център за забавление и спорт в градската зона се очертава да е на
Острова
Спряганата доскоро като територия за „сити” и високи сгради зона сега придобива друг профил. Експертното мнение е, че от там трябва да изчезнат складовите и производствени обекти, за се пристъпи към обилно озеленяване и изграждане на спортни терени, развлекателни обекти, плувни басейни и водни атракциони.Нови туристически яхтени пристанища в ОУП са заложени и източно и западно от Аспаруховия мост. А Островът е предвидено да бъде свързан с атракционен транспорт (б.а. вероятно монорелсов влак) с жп гарата, пристанището и стария град, където пък са концентрирани ценните старини, с които Варна би могла да се превърне в притегателна точка за ценители от всички краища на света.