Пожарната предупреждава: Почистете комините и се погрижете за зимата

Архив Варна

12-11-2009, 13:04

Автор:

ЛИЛЯНА ТРЪНКОВА

Всичко от Автора

Почистете си комините, прегледайте контактите и се убедете, че ел.уредите в дома ви са в изправност. Това съветват служителите ва противопожарната служба във Варна.

Според тяхната статистика най-много инциденти стават през зимата, когато всяко домакинство се топли по различен начин. Данните на огнеборците сочат, че най-много пожари избухват заради непочистени комини и неправилно използване на отоплителни уреди. За да бъде намален рискът от пожари, е необходима  сериозна подготовка, както на самите отоплителни уреди, така и на инсталациите в сградите и помещенията, в които се съхраняват горива, твърдят професионалистите.

Правилният избор, компетентният монтаж и внимателната експлоатация на отоплителните уреди са гаранция за пожарообезопасеността на вашите дом и офис.

За да предотвратите пожар в дома и на работното си място, не ползвайте нестандартни отоплителни уреди, не ги оставяйте без наблюдение и спазвайте противопожарните изисквания и указанията за безопасна експлоатация на всеки уред. За да бъдат избегнати неприятни инциденти от варненската противопожарна служба дадоха няколко съвета, които могат да ви осигурят по-голямо спокойствие през зимата:

 

Ако ползвате печка с твърдо гориво или камина

Тя трябва да бъде инсталирана така, че на 60 см. около нея да няма горими материали, а, ако това е невъзможно – пред нея се поставя негорим (стъклен или метален) екран за предпазване от искри, падане на въглени или случайно попадане на материали в камината. Собствениците на отоплителни уреди с твърдо гориво, трябва ежегодно преди настъпване на отоплителния сезон да проверяват и почистват комина, особено, ако не е бил използван дълъг период от време. Да проверят за пукнатини в коминните тела в подпокривните пространства на сградите и, ако има такива – да ги замажат. Важно правило е да не се използва лесно запалима течност - бензин, спирт или нафта за разпалване на печката с твърдо гориво, както и да не се използват дървени въглища за отопление в стая - изгарянето им води до отделяне на голямо количество дим, задушливи и токсични газове.

 

Ако използвате електрически отоплителни уреди

Те трябва да са стандартни и изправни и да не са с мощност, която би могла да претовари електрическата инсталация в жилището. Уредът трябва да стои на не по-малко от 80 см. от горими материали и предмети и да не се доближава до леглата, тъй като нощем завивките могат да паднат от леглото и да  се запалят. Пожарникарите препоръчват отоплителни уреди с изключвател при аварийно обръщане - това е задължително за модерните уреди. Не се допуска подсилване на предпазителите в електрическите табла. Ако предпазителите със стопяема вложка изгарят, а автоматичните изключват често - това е признак, че мощността на включените електрически уреди е по-голяма от тази която може да понесе електрическата инсталация.

 

Ако използвате пропанбутан за отопление

За да не възникне експлозия, бутилката с газ не трябва да се поставя  в близост до нагревателен уред или под пряко въздействие на топлина. При подмяна на бутилката,  всички спирателни вентили тряба да бъдат затворени. Важно е редуцир-вентила да бъде стандартен и изправен, а газопроводът – стабилно закрепен чрез скоби към бутилката и редуцир-вентила. Маркучите за газ трябва да са специални - от синтетичен каучук. Обикновените се разяждат от пропан-бутана. В никакъв случай не извършвайте некомпетентен ремонт за газови уреди и особено на газови бутилки. Преди да включите газовия уред, проветрявайте помещението. Проверете за пропускане на газ от маркуча, съединенията, редуцир-вентила. Никога не проверявайте херметичността на газовата бутилка с пламък, а само с обоняние или с пенообразуващи вещества. При констатиране на теч, изнесете уреда на открито – двор, тераса и др. Не забравяйте, че пропан-бутанът е газ по-тежък от въздуха и се наслоява ниско по пода, лесно образува взривоопасни концетрации с въздуха в помещението и се възпламенява от източници на запалване с малка мощност - цигари, искри от контактни ключове, дори искра при включване на осветлението.  Поради това е забранено използването и съхраняването на бутилки и уреди за пропан-бутан в помещения без вентилация и такива, намиращи се под нивото на терена.

При възникване на пожар в резултат на изтичане на газ, не предприемайте пожарогасителни действия, преди да е изключен притокът на газ.

 

Ако използвате в дома си природен газ

Важно е да се знае местоположението на всички спирателни кранове и вентили – от отделния уред по цялото трасе, включително до газопровода на входа. Пазете газопроводите и гъвкавите връзки към уредите от механични повреди. При този вид отопление отоплителните тела са пожаробезопасни, но трябва стриктно да се спазват указанията на производителя за безопасна експлоатация на котлите.

При изтичане на газ в помещението не включвайте или изключвайте каквито и да е електрически уреди и осветителни тела, за да не предизвикате експлозия. Изключете притока на газ от аварийния кран, намиращ се във входа на жилището. След изключване на газта предприемете проветряване на помещението. Достатъчно е да отворите прозорците – помещението, в които има изтекъл природен газ,  се проветрява лесно.

При възникване на пожар в резултат на изтичане на газ, не предприемайте пожарогасителни действия, преди да е изключен притокът на газ. При аварийна ситуация в газовата инсталация уведомете незабавнно аварийната група на газоснабдителното дружество.

<a href="http://www.varna.utre.bg/" title="Варна Утре - Утрешните новини за Варна">ВарнаУтре</a>