Избрани Новини
Прокуратурата погна и бившия военен министър Николай Цонев
Софийска градска прокуратура повдигна обвинение на бившия военен министър Николай Цонев. Според него Цонев е извършил престъпление по служба като е сключил неизгодна сделка, с която е ощетил Министерството на отбраната с близо 13 млн. лева.
Вчера на Цонев е било повдигнато обвинение и от Военна прокуратура. То обаче е за времето, в което Цонев е бил управител на дирекциите "Снабдяване и търговия" и "Управление на доставките" към военното министерство. Според него Цонев също е сключил неизгодни сделки за доставки и съхранение на хранителни продукти на армията, с които държавата е била ощетена с над 1 млн. лева.
Цонев е третият министър от кабинета Станишев, срещу когото има повдигнато обвинение. Разследвания има срещу експремиера Сергей Станишев и бившия министър на труда и социалната политика Емилия Масларова.
„Въпреки повдигнатото обвинение смятам, че сделката е изгодна. Обвинението срещу мен е за доставката на мобилния строителен завод на американска фирма. Въпреки това смятам, че тя е необходима за българската армия и изпълнението на служебните й задължения към съюзниците ни”, заяви на излизане от Националната следствена служба Николай Цонев.
Той категорично отрече да има нарушения в обществената поръчка.„Това е една поточна линия, мобилен завод, които се състои от 10 машини и произвежда 1000 кв.м на денонощие и се изплаща за 30-40 дни. Това предложение да бъде закупен този мобилен завод идва от колегите от Щаба на отбраната и аз продължавам да го подкрепям. Това е изключително перспективна, евтина и ефективна технология, твърди Цонев.
Според обвинението Цонев е нарушил служебните си задължения като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - военен министър от 12 февруари до 1 юни тази година. След докладна записка на началника на Генералния щаб на Българската армия ген. Златан Стойков, Цонев е разпоредил сключване на договори за доставка на производствена линия за метални конструкции за строителство на хангари, складове и казармени помещения UBM от "MIC INDUSTRIES" САЩ с цел да набави за представителя на дружеството и самото дружество имотна облага. От това военното ведомство е претърпяло имуществени щети в размер на 12,9 млн. лв., представляващи стойността на доставената производствена линия. Парите са взети от бюджета на Военновъздушните сили. Нанесени са и неимуществени вреди, при коиро е бил нарушен плана за бойната подготовка на българската армия. Поради липса на средства за ремонт, е преустановен тренировъчния процес със самолет Ан 26 и самолет L-410, което довело до тяхната негодност. Извършеното съставлява престъпление по чл. 282 ал. 2 вр. ал. 1 НК.
Топ Новини