Избрани Новини
Тhe Times: Непрогледните дълбини на океана разкриват нови съкровища
Дълбоко под морските води, където никога не достига дори и лъч слънчева светлина, се крие най-голямото и странно разнообразие на биологични видове на земята.
{vsig}oceanology{/vsig}
Една от експедициите през 2009-та, изследвала Средноатлантическия риф, със съвместното участие на учени от Русия, Бразилия, Южна Африка и Уругвай, открива нов вид, свързан с добре познатия ни октопод, който обаче е с дължина 2 м и се придвижва с помощта на перки, които удивително приличат на огромни слонски уши (поради което носи и псевдонима „Джъмбо Дъмбо”). В дълбините на океана неидентифицираните видове са по-скоро нещо обичайно, отколкото изключение. Една от проведените експедиции събира 680 спесимена, от които само 7 са познати и класифицирани. Д-р Робърт Карни от Държавния университет на Луизиана, който е един от ръководителите на преброяването, потвърждава, че откриването на нови биологични видове не е новост за океанолозите, но е основен проблем за техните класификатори.
Учените твърдят, че изучаването на живота на морските дълбини е от решаващо значение за развитието на един от най-новите теоретични проекти за борба със световните климатични промени, а именно: облагородяването на части от океанското дъно с цел насърчаване на развитието и растежа на микроскопични растения, консумиращи въглерод. Събраната от многобройните експедиции информация ще е изключително полезна и за полаганите в последните години усилия за запазване на биологичното разнообразие и богатството на видовете.
Редом с основните и познати заплахи като риболова и дейността на нефтената и газовата индустрии, чието сондиране става на все по-големи дълбочини, д-р Карни разкрива и най-тревожната перспектива: океанските дълбочини да бъдат използвани за сметище на радиоактивни отпадъци, въпреки съществуващата в момента забрана за това.