Европейският парламент е готов за Лисабонския договор

Архив Варна

26-11-2009, 16:49

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Европейският парламентът се подготвя за увеличаването на пълномощията му с влизането в сила на Лисабонския договор , съобщава пресслужбата на ЕП в София.
Депутатите приеха изменения във вътрешните правила на ЕП, съобразени с пристигането на 18-те нови депутати, нарасналите законодателни правомощия и новата бюджетна процедура, която поставя ЕП на равнo с правителствата на държавите-членки.


Промените в Правилника за дейността на ЕП бяха приети на пленарното заседание в сряда. "С Единния европейски акт Парламентът от бебе навлезе в детството, Маастрихт ни прекара през пубертета, договорите от Ница и Амстердам ни доведоха до зрелостта и вярвам, че с Лисабонския договор Парламентът получава пълните права на един зрял Парламент", така доста образно докладчикът Дейвид Мартин (Великобритания) коментира вота.

Общо 18 нови депутати от 12 страни-членки ще заемат своите места в ЕП, след като новият договор влезе в сила и всички държави членки ратифицират допълнителен протокол към него относно новите депутати. Дотогава те няма да могат да гласуват, но ще вземат участие в работата на Парламента като наблюдатели - мярка, която беше добавена сега към процедурните правила на ЕП.
 
Измененията във вътрешните правила за работа на ЕП са съобразени със значителното увеличаване на законодателните правомощия на Парламента. С Лисабонския договор почти всички политики на ЕС ще попаднат в обхвата на "обикновената законодателна процедура", при която Парламентът и Съветът са равни като законотворци. Бюджетните правила също ще бъдат изменени, като ЕП ще е поставен наравно със Съвета при определянето на бюджета на ЕС.
 
В допълнение, процедурата по назначаване на председателя на Комисията беше променена, предвид по-големите правомощия на Парламента в това отношение. Други промени във вътрешните правила на ЕП отразяват законодателното въздействие на Хартата на основните права, правото на ЕП да предлага промени в договорите и нарасналото влияние на националните парламенти.