Избрани Новини
ДСБ се обявиха против следенето и подслушването в нета
От ДСБ са категорично против следенето чрез директен достъп до интерфейс, съобщи Агенция Фокус. Това обяви на пресконференция в централата на партията заместник председателят Иван Иванов. Партията ще се обърне с покана за спешни разговори към представителите на ГЕРБ с цел неприемливите текстове да отпаднат още преди влизането на закона за първо четене в пленарната зала.
В клаузите на ЗЕС (Закон за електронните съобщения) се крие опасност от нарушаване на човешките ни права и от безконтролно проследяване от страна на много служби на нашата комуникация в Интернет и по мобилни телефони, твърдят от много правозащитни организации и хиляди интернет потребители. Десетки са и сформираните в социалната мрежа Фейсбук групи , обявяващи се против приемането на репресивните текстове в закона. По всяко време, в което вие държите мобилния си телефон включен, мобилните оператори, записват данни къде се намирате с голяма точност и тази информация безконтролно може да стане достояние на почти всеки, каквито примери има в последно време по медиите, твърдят защитниците на свободата в глобалната мрежа.
Друг интересен пример, е че когато използвате Интернет, много хора, ще могат отново безконтролно да знаят с кого си комуникирате през мрежата, какви познати имате и те съответно какви познати имат.
Принципът на нашето право, е, че всеки е невинен до доказване на противното, а сега се обръща принципа, че всеки ще бъде следен, къде се намира с кого говори и какви познати има, което аз считам, че не е демократично, В интернет пространството активно върви акцията „Обади се на депутат”. Създателите и приканват всички да позвънят на депутата от ГЕРБ от своя регион и да го убедят да не гласува спорните текстове.
Според най-активните блогъри не издържа мотивът,че това е изискване на ЕС, а ние сме длъжни да го въведем. В момента настоящият закон за електронните съобщения, вече е въвел директивата в България и вече е намерена средата между гражданските права и възможността полицията да си върши работата. Директивата предвижда задължение за страната-членка да постигне определен правен резултат, но не задължава използването на определени мерки за неговото постигане. Страните имат свободата да адаптират директивата, като се съобразят с особеностите на местното законодателство и мироглед.
Северната ни съседка вече е решила въпросa с техния ЗЕС - Конституционният съд на Румъния просто е отменил всякакви текстове за следене и подслушване в нета.