Избрани Новини
Полицията проверява продажбите на пиратки
Както всяка година служителите на Охранителна полиция започват проверки за нерегламентирана продажба на пиротехнически изделия и ще конфискуват нередовната стока. Полицейските действия са в изпълнение на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите.
Напомняме, че възпламеняването на самоделно направени бомбички или пиратки не е безопасно развлечение. Трябва да се знае, че пиротехническите изделия с увеселителна цел са взривни вещества по смисъла на ЗКВВООБ и са поставени под разрешителен режим, контролиран от органите на МВР. Всяка година около Новогодишните празници има случаи с пострадали от необмислено и невнимателно използване на тези изделия.
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВАТ „пиратките”
Законът за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите, определя пиротехническите изделия като взривни вещества, които се разпределят в четири класа:
Клас І – продават се без оглед на възрастта на клиентите, могат да се употребяват и в закрити помещения.
Клас ІІ – изделията от този клас са с диаметър до 50 мм, продават се само на лица над 18 години и са предназначени за употреба само на открито място.
Класове ІІІ и ІV – продават се само на лица, получили разрешение за придобиване и притежаващи съответната правоспособност.
Пиротехническите изделия могат да се продават само в магазини, на които е издадено полицейско разрешение за търговия с тях.
Всяко изделие трябва да е в оригинална опаковка и придружено с инструкция за употребата му на български език. Същата трябва да се прочете и да се положат усилия за стриктното й спазване!
Забранена е продажбата и употребата на пиротехнически изделия с видимо повредена, разкъсана опаковка, фитили и др.
При установяване на търговия с „пиратки” извън регламентираните обекти, незабавно трябва да се уведомят органите на МВР.
Забавлението при употребата на „пиратки” може да доведе до неприятни преживявания на много хора и представлява своеобразно насилие над тях!
Трябва да се уважават правата на съседите, децата и по-възрастните, които искат да прекарат спокойно празниците, като не се хвърлят „пиратки” до тях и пред техните домове.
Забранява се употребата на пиротехнически изделия в превозни средства, в закрити помещения, в близост до леснозапалими материали, както в районите на здравни и лечебни заведения, учебни заведения и заведения за социални услуги, молитвени домове, храмове и манастири.
НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, че неправилното използване на взривни вещества води до тежки наранявания и осакатявания за цял живот.
За да бъдат празниците ни весели и без нежелателни инциденти ЗАПОМНЕТЕ!
Контролирайте с какво се занимават децата Ви в празничните дни и ако имате и най-малкото съмнение, че си подготвят новогодишни бомбички, предотвратете това. Обяснете им, че е опасно и могат да пострадат и те самите, или да наранят някой свой приятел.
Ако притежавате огнестрелно оръжие, задължително го съхранявайте в заключена метална каса. Ключовете приберете на място, недостъпно за деца.
Ако в Новогодишната нощ приятел от Вашата компания носи в себе си огнестрелно оръжие, настоятелно го помолете да го прибере на определеното за съхранение място. Бъдете категорични! Така ще спестите неприятности за всички.
Да не се забравя, че всяко неправомерно използване на огнестрелно оръжие и взривни вещества може да доведе до тежки наранявания и осакатявания за цял живот.
Дали ослепяването, обгорените и разкъсани пръсти, изплашените съседи и материалните щети могат да оправдаят гърменето с „пиратки”?