"Дневник": Държавата може да се разплаща с бизнеса с пари от резерва

Архив Варна

18-12-2009, 07:18

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Правителството може да използва пари от фискалния резерв в началото на следващата година, за да изплати част от просрочените си задължения към бизнеса, съобщава днес вестник "Дневник".
Според финансовия министър Симеон Дянков това е най-реалистичният вариант, като той го е посочил по време на среща в сряда с министъра на регионалното развитие Росен Плевнелиев и браншовите организации в строителството, разказаха участници.

"Министър Дянков посочи, че най-реалистичният вариант е да бъдат изтеглени средства от фискалния резерв в началото на 2010 г., за да се платят част от задълженията към компаниите", каза Иван Бойков, изпълнителен директор на строителната камара. "Кога и как точно ще стане плащането ще стане ясно на 23 декември - тогава ще се подпише официален документ между бизнеса и правителството", допълни Румен Йовчев, председател на браншова камара "Пътища". От финансовото министерство отговориха пред "Дневник" с неясното "търси се оптималният вариант за бюджета за разплащане с бизнеса".

Засега не е известно точно колко са задълженията на държавата, но се коментират цифри межу 1 и 1.5 млрд. лв., като в тях са и тези към строителните фирми. По тази причина Дянков не е посочил и конкретна сума, която може да се тегли от резерва. "До края на тази година ще се платят част от 110 млн. лв. на строителния сектор", твърди финансовият министър в интервю за "Капитал", което ще бъде публикувано в броя в събота.

Според него до края на февруари 2010 г. държавата ще се разплати по останалите договори, които са фактурирани и безспорни и възлизат на около 340 млн. лв. По негова заповед от  вчера действа и междуведомствена комисия, която ще подготви списъци на задълженията. В сряда са били коментирани и други варианти за разплащане - емитиране на ДЦК, пускането на еврооблигации, теглене на нови кредити от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и издаване на държавни гаранции. Мотивите за тези варианти обаче са различни и се смята, че те са трудни за реализация.