18-12-2009, 18:58

Автор:

СВЕТЛАНА МИХАЙЛОВА

Всичко от Автора

Международният майстор Момчил Николов влезе във финала в новоучредената верига "Балкан гранд при" с най-висок резултат, съобщиха организаторите специално за "ВарнаУтре". Българинът събра 46, 05 точки, които убедително му отредиха първото място след първите пет турнира. Добричлията участва само в пет от тях като показа изключителна постоянност. Той заслужено оглави класирането, след като не допусна нито едно поражение в изиграните 36 партии. Николов постигна забележителни победи над редица гросмайстори, които го превърнаха в приятната изненада на шахматното поле на Балканите. Румънецът Гергели Шабо приключи втори във веригата с 40,6 точки, а трети е Милан Драшко от Черна гора с 34,25 точки. Финалът е през януари в Плевен. В него ще участват само десетината шахматисти събрали най-много точки от проведените пет турнира.

Сред най-добрите са - 6 гросмайстори и 4 международни майстори - по трима от Черна гора и Румъния и по двама от  Сърбия и България и Румъния. Другият наш сънародник, който ще мести черно-белите фигури във финалния етап е гм Диян Божков. В първото издание на веригата се включиха няколко стотин шахматисти, но само 48 елитни състезатели спечелиха точки. Николов изпревари 22 гросмайстори, след като завърши трети в Черна гора, втори в Слънчев бряг и четвърти в Сърбия и Румъния. През тази година Момчил представя страната ни на европейско първенство и достигна до сребърен медал на републиканското първенство за мъже в блица и до бронза в ускорения шах. В Държавното лично индивидуално първенство стана трети. Триумфира в открит турнир в Русе, стана пети в Мемориал в София и завърши шести в Албена. Догодина си е поставил за цел да представя страната ни на европейско първенство и да елиминира поредната фигура в битка за титулярно място в дрийм тима на националния ни мъжки тим.