Избрани Новини
Иван Костов: България има нужда от ясна, силна стратегическа визия
2009-та е година на големи, възкръснали надежди, че нещата у нас ще се оправят след свалянето на тройната коалиция от власт. Това заяви като равносметка в навечерието на Коледа лидерът на ДСБ и съпредседател на Синята коалиция Иван Костов, цитиран от Агенция БГНЕС. Второто събитие е негативно - годината на най-голямата криза след 1997 година, с най-голям спад на брутния вътрешен продукт и огромно неизпълнение на бюджетните приходи, добави той.
Това е тежко изпитание за България и хората няма как нито да бъдат радостни, нито щастливи в края на годината, смята Костов.
Синият лидер критикува правителството на ГЕРБ за опитите да се излезе от кризата с политико-тактически ходове, с противодействие на последиците. Неутрализирането им на парче, според него е лошо решение. „ България има нужда от ясна, силна стратегическа визия и смели реформаторски усилия. Не ги виждам в момента, каза Костов. Според него правителството на ГЕБР и мнозинството все още не могат да диктуват своя дневен ред, а като пречка за това експремиерът посочи наследството, което е много по-тежко от това, което са си представяли преди да дойдат на власт
„Ако сравним, има огромна разлика с нашето поведение през 1997 година и на сегашното правителство - при много тежка ситуация ние дойдохме с абсолютно ясна визия какво точно трябва да направим, убедено каза Костов. Тогава започнахме реформаторските си действия много бързо, без да губим време, защото имахме вече участие в управлението, натрупан опит и поглед на управляващи върху съдбата на страната, докато при ГЕРБ не е така, заяви синият лидер. Това е другият им тежък минус, отбеляза той. Те правят управление на малцинство, нещо като "и сам войнът е войн”, посрещат всичко върху себе си, скоро проблемите ще започнат да се насочват само към премиера и към Цветан Цветанов и те ще бъдат претоварени с очаквания да вземат правилните решения, прогнозира Костов. Преди изборите казах, че излизането от кризата трябва да стане с национално съгласие, по всички основни мерки, за да може да се изтегли страната, отбеляза Костов. "Това е другата разлика с 1997 година. Тогава излязохме с декларация за националното съгласие и казахме- правим това и това, към седем неща и опозицията ги подкрепи.
Този парламент и правителството до голяма степен плащат огромен данък медии, отбелязва той. "Мисля, че издължавайки се към него и вършейки неща под медиен натиск, скоро и правителството и парламентът ще загубят доверието на избирателите. Хората знаят, че медиите са посредник, че не са участник в управлението и, когато медиите казват на правителството какво да прави и то веднага реагира, когато казват на Народното събрание какво да прави и то веднага реагира, това в никакъв случай не носи доверие”, убеден е Костов.