Асоциацията на българските черноморски общини обяви два нови проекта

Новините

21-12-2009, 19:56

Автор:

ХРИСТИНА МАРИНОВА

Всичко от Автора

„Общини, социални институции и НПО – партньори за изграждане на интеграционна политика” се казва проект, който се ръководи от Асоциацията на черноморските общини (АБЧО) и е на обща стойност 139 100 лева.  Ще се реализира в областите Варна, Бургас и Добрич. Предвиденият период на изпълнение е 6 месеца (Юли – Декември 2010 г.). Главната цел е изграждане на адекватен административен капацитет за ефективно управление на процесите на миграция и интеграция в съответствие с общата миграционна политика на Европейския съюз.


За целта ще бъде изградена информационна мрежа на гражданите на трети страни (т.е. страни, които не са членки на ЕС). Постоянно пребиваващите чужденци в областите, които са в периметъра на проекта са 60% от Турция, Армения и страните от арабския свят (Пакистан, Иран и т.н.), 18% са от Русия и 10% - от САЩ. Очаква се да се повишат знанията, уменията и нагласите на служителите във всички административни органи и институции, работещи с имигранти. Проектът има за цел и подобряване на информираността на гражданите от трети страни за правата и задълженията им, за социалните и здравни институции, академичните и неправителствени организации. На този етап от осъществяването на проекта, са създадени информационни дипляни и листовки, които засега са само на български, но престои превеждането им на други езици.


Създаден е информационен уеб-сайт на интернет адрес: www.integracia-bg.com, който съдържа синтезирана информация, необходима на чужденците да се ориентират в България. Сайтът се превежда в момента на английски, руски и немски език. Работи се по интегрирането на квалифицираните преселници, чиито образование обикновено не се признава извън страната им и работят ниско-платен труд, извън нея. Рабира се, за да работят престижна работа ще трябва да положат изпити по българска история, география и език. Ще се кандидатства по различни европейски програми за финансиране на обучения на служителите в администрацията два пъти годишно. Целта им ще бъде информиране и съгласуване на българското с европейското законодателство по въпросите на имиграцията, плюс обучения на служителите по английски език. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския фонд за интеграция на трети страни и Министерството на труда и социалната политика.

Проект, озаглавен „Модел за ефективно производство на слънчева електроенергия в Северното Черноморие”, представи ръководителят му – Тодор Тонев. Водещата организация по проекта е Черноморската регионална агенция за управление на енергията – Варна. Партньори са Архитектурния факултет към Варненски Свободен Университет, АБЧО и Българското дружество за защита на птиците. Финансиран е от програма „Малки проекти” на Глобалния Екологичен Фонд. Целта на проекта е стимулиране използванерто на слънчева енергия в Североизточното Черноморие, чрез повишаване на капацитета и информираността на местните специалисти и население. Ще се инициират политики на национално ниво за премахване на пречките пред развитието на фотоволтаниката. Набляга се на изследване на мощностните характеристики на фотоволтаничните системи и експериментално определяне на най-подходящата система за местните климатични условия. Ще се създаде ръководство за инсталирането и въвеждането в експлоатация и обслужването на фотоволтанична система, тъй като такова до този момент липсва. Набелязаните проблеми за решаване са липсата на информираност за производството и ефективността на предлаганите на пазара фотоволтаични клетки, също така и за различните модули и конструкции, както и липсата на доверие в тях.

Избрано е мястото, където ще бъдат поставени фотоволтаиците. Това няма да е на земеделски терен, каквато е най-честата практика, защото се губят селско-стопански площи. Ще бъде изградена действаща установка, състояща се от 9 конструкции на покрива на Свободния Университет. За целта ще бъдат проучени практиките на напредналите в усвояването на слънчевата енергия страни като САЩ и Германия – от проектиране до монтаж на клетките. У нас има инсталирани подобни устройства в Габрово, но предимно в Южна България – Сандански, Елхово и други. Г-н Тонев съобщи, че целевата група на проекта са студентите и преподавателите в Свободния Университет. Ще бъде основана нова специалност – Индустриален мениджмънт, която вече съществува в УНСС в столицата.

Друго постижение на проекта е подготовката за присъединяване на инсталациите към енергийната мрежа. Според европейското законодателство електричеството, произвеждано от възобновими енергийни източници, трябва да се закупува с преференции от енергийните монополисти. Изключение е Испания, където вече е широко навлязла алтернативната електрическа енергия и няма необходимост от законова защита и стимулация. У нас обаче закупуването не е изгодно за E-ON и те намират вратички в закона, защото той не е много ясен, каза Тодор Тонев. Електрическият доставчик твърди, че поради технически проблеми,  засега не може да използват енергията от фотоволтаиците, но се водят преговори с тях. Проектът ще струва 32 000 евро и ще се изплати за 8 години. Периодът му на изпълнение е Октомври 2009 – Март 2011 година.