Избрани Новини
"Стандарт": Български Лувър на пъпа на София
Национален музеен комплекс ще бъде създаден на пъпа на София по подобие на Лувъра във Франция. Той ще бъде разположен на площ от 23 000 кв. м. в Галерията за чуждестранно изкуство и сградите около нея, които са собственост на Министерството на културата. Ремонтът на помещенията и цялостното оборудване на музея ще струва между 24 и 25 млн. лв.
Близо 2,5 млн. от тях ще бъдат осигурени по оперативна програма "Регионално развитие" на ЕС.
Можем го кръстим Българския Лувър, обяви министърът на културата Вежди Рашидов, след като правителството вчера одобри създаването на музейния комплекс.
Повече от 70 000 икони и шедьоври на наши художници, които сега се съхраняват по хранилища и депа, ще бъдат наредени в галериите на софийския Лувър. Там ще бъдат експонирани и други "съкровища на България".
Срок от 2 години за завършването на музея си постави министър Вежди Рашидов. Все още не е ясно как ще бъдат осигурени всички средства за финансирането на проекта.
При завършването на музея ще бъдат закрити заведенията, които в момента се помещават под наем в сградите на "Оборище" и "Московска", съобщиха по-късно от културното ведомство. Сред тях е и тузарското кафе "Планет", пред което всяка вечер паркират баровски лимузини.
Топ Новини