Дадоха парите на личните лекари

Архив Варна

05-01-2010, 03:57

Снимка:

АРХИВ: IMPACT PRESS GROUP

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

След като в първия работен ден не получиха парите си и заплашиха с протести,  общопрактикуващите лекари днес вече разполагат с необходимите средства.

 

Министерството на финансите е превело по сметката на Националната здравноосигурителна каса 140.5 млн. лева. Това съобщиха от ведомството, като уточниха, че парите са преведени по нареждане заместник-министъра на финансите Владислав Горанов. Тези пари би трябвало да са достатъчно да покрият договорените с личните лекари суми.


Заради неизплатените заплати семейните лекари обявиха, че ще спрат работа. Така се създаде рискът при преглед пациентите да заплащат изцяло медицинските дейности. В пика на кризата сме. Месец декември беше труден, януари също няма да е лек, но усилията ни са насочени към това да се осигурят необходимите средства за всички социално значими сектори, коментира зам-министър Горанов. По-рано днес Ивайло Попов, заместник-председател на УС на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, посочи, че евентуален протес на общопрактикуващите лекари ще накаже обикновените хора.


Голяма част от лекарите в страната останаха без заплати преди Коледа. Личните лекари още не бяха получили парите си за ноември, а в болниците бяха постъпили едва 30% от дължимото.


Министър Дянков пък призна, че пари има, но ги задържа заради имиджа ни в ЕС. Бюджетът е разполагал с нужните средства, за да се разплати с лекари, съдии, фермери, инвалиди и др. в последните дни на 2009 г., но финансовият министър Симеон Дянков умишлено не е разрешил плащанията да бъдат направени. Целта му е била дефицитът в края на годината да не мине 500 млн. лв., което е най-доброто постижение в ЕС. "Това ни трябва, за да покажем на европейците, на ЕК, че сме годни да влезем в еврозоната, и заради инвеститорите", цитира вестник "Сега" изказване на финансовия министър Симеон Дянков пред БНТ вчера.

 

"Формално законът е изпълнен, така че парите бяха преведени, а това, че не можеха да ги използват за 2009 г., вече е прерогатив на министъра на финансите. Аз го използвах просто защото трябваше да се вместим във фискалната политика, която бяхме обещали на хората и беше гласувана от Народното събрание. За дефицита е важно какво се харчи, а не какво се превежда", каза министърът.