Избрани Новини
Пoзицията ни за Турция в ЕС – тука има, тука нема
Българската позиция за критериите, които Турция трябва да изпълни, за да получи членство в ЕС, тъне във все по-голяма мъгла, след като през последните дни различни правителствени източници дават разнопосочни сигнали, пише сайтът Mediapool.
Очаква се в края на януари или в началото на февруари премиерът Бойко Борисов да замине на официално посещение в югоизточната ни съседка. В навечерието на визитата обаче министърът без портфейл,отговарящ за българите в чужбина Божидар Димитров в серия от медийни изяви се изяви като говорител на правителството по въпроса за членството на Турция в ЕС.
Преди ден Димитров заяви, че едно от условията за членството на Турция в ЕС е изплащането на обезщетения за имотите на тракийските българи на обща стойност около 20 млрд. долара. Още днес обаче зам.-външният министър Марин Райков обясни, че всъщност няма такова условие.
"Божидар Димитров е един от дълбоко уважаваните министри в правителството и не мога да коментирам неговите думи, но позицията на страната ни е, че няма пряка връзка между нерешените въпроси България - Турция и разширяването на Европейския съюз", каза Марин Райков.
В същото време пък от Министерския съвет преди дни потвърдили пред близкото до ЕС издание ЕUObserver, че позицията на Димитров отразява политиката на правителството. Веселин Нинов, представител на пресслужбата на българското правителство, потвърдил, че има опция София да наложи вето на преговорите с Турция заради обезщетенията.
Според Марин Райков обаче отношенията между България и Турция са най-добри от десетилетия насам.
"България подкрепя реформите в Турция и всички решения на Европейския съюз, свързани с диалога между Брюксел и Анкара. Между България и Турция няма открити тежки политически проблеми, а нерешени въпроси, които са предмет на диалог. Сред тях е този за компенсации за имотите на тракийските бежанци", заяви още Райков.
Активността на "дълбоко уважавания" от МВнР министър без портфейл доведе до официалната реакция на Анкара. Външният министър на Турция Ахмет Давутоглу заяви, че "би имало голяма полза да се избягват изявления, които биха могли да влошат приятелство между двете страни, което е от полза и за България, и за Турция“.
Вестник „Хюриет” (както и цялата турска преса днес) пише, че външният министър Ахмет Давутоглу е реагирал срещу изявлението на министър Божидар Димитров, че ще възпрепятстват членството на Турция в ЕС, ако не бъдат изплатени 10 милиарда долара компенсации на българите, принудени насила да напуснат Турция. На пресконференция след срещата с бразилския външен министър Челсо Аморим Давутоглу e изтъкнал, че искат да поддържат близки отношения с всичките си съседи и отношенията между България и Турция след края на Студената война могат да се посочат като модел за това. Той е посочил, че турско-българското приятелство е от полза и за двете страни и е добавил, че очакват визитата на новия българския премиер в близко време. В същото време той е обърнал внимание на факта, че в историята принудителните миграции не са били еднопосочни. За периода, за който се говори, близо 2 милиона турци са напуснали принудително България и отварянето на тези исторически въпроси за разискване трябва да става във всички техни аспекти и да се поставя на рационална основа. Давутоглу е посочил, че няма официално постъпило искане в тази насока и не счита за полезно да се правят изявления за медиите преждевременно.