Станимир Илчев “разпита” кандидат-комисаря Марош Шефчович

Архив Варна

19-01-2010, 12:11

Снимка:

europarl.europa.eu

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Евродепутатът от АЛДЕ, НДСВ Станимир Илчев зададе два въпроса при изслушването на Марош Шефчович, номиниран за комисар от Словакия и за бъдещ вицепрезидент в във втория екип на Жозе Барозу. Предвижда се Шефчович да отговаря за институционалната реформа и администрацията.


Илчев поиска бъдещият комисар да разясни Европейската гражданска инициатива, предвидена в Лисабонския договор като ново демократично право за избирателите от ЕС. Наред с известния досега механизъм на петициите, изпращани до Европейския парламент, Лисабонският договор дава зелена светлина да се изискват нови политически инициативи пряко от Европейската комисия, ако за това бъдат събрани повече от един милион подписи от гражданите на 27-те страни-членки. Илчев попита Шефчович каква роля ще играе Комисията, когато се предприема Европейската гражданска инициатива и как трябва да се реагира, ако инициативата на гражданите не попада в компетентностите на ЕС? Трябва ли Комисията да я обсъди или ще изчаква?

"Засягате сложната тема за допустимостта", включи се веднага Шефчович. Той подчерта, че през февруари приключва консултативният процес по Зелената книга, но поиска да сподели предварителни коментари по този въпрос. "Смятам, че трябва да уважаваме факта, че това е истинска иницитаива на гражданите. Ако Комисията реагира твърде рано на поставените въпроси, това би изглеждало като намеса в инициативата на гражданите. Затова аз лично бих предпочел Комисията да се произнася чак в края на този процес. Даже бих отишъл по-нататък: Инициативата да е допустима, но да е ясно, че Комисията няма да прави изявление."


Шефчович даде и пример, ако се внесе предложение да се намали отпускът по майчинство. Компетентна ли е Комисията? Да. Би ли направила такова предложение в съответствие с инициатива на гражданите? Не. "Създава се впечатление, че гражданите могат да направят много, ако съберат един милион подписа, но опасявам се, че това не е така във всички случаи. Моето предложение е да оставим демократичните процедури да се развият до края", обобщи в отговора си Марош Шефчович.


Станимир Илчев зададе и уточняващ въпрос дали гражданите ще могат да се  обръщат към Европейския съд по правата на човека в случай, че не са доволни от реакцията на институциите по тяхната инициатива?


"Честно казано, правилата са съвсем ясни. Не мисля, че има възможност за дело срещу Комисията за начина, по който тя упражнява законодателната си инициатива", отговори словашкият кандидат. Още във встъпителните си думи той посочи, че Европейската инициатива на гражданите е много съществена демократична придобивка.


Към изслушването му в Страсбург в понеделник късно вечерта имаше огромен интерес, тъй като двама евродепутати от Европейската народна партия припомниха негово "антиромско" изказване преди пет години и го обвиниха в дискриминационно отношение към ромското малцинство. Още в началото на изслушването евродепутатите от Комисията по външна политика настояха кандидатът, който бе пълномощен представител на Словакия в ЕС от 2004 до 2009 г., да изясни тези свои думи. Позовавайки се на свидетелствата на редица ромски неправителствени организации Шефчович изтъкна, че е работил, за да се създаде хоризонтална програма, насочена към ромите, като уникална практика в ЕС и положил много усилия тази европейска помощ да се включи в дневния ред на Срещата на върха през 2002 г.