Банките бележат позитивен прогрес по отношение на необходимостта от реформа

Новините

01-02-2010, 13:56

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Банкери и политици излязоха днес от решаваща среща на Световния икономически форум в Давос обнадеждени от направените първи стъпки към постигането на съгласие относно реформите в банковия сектор.

Група от топ банкери се срещна с британския министър на финансите, Алистър Дарлинг и с американски регулатори, за да дискутират банковото данъчно облагане, адекватното използване на банковите капитали и въпроса за възнагражденията на служителите в банковата индустрия. Г-н Дарлинг потвърди, че е постигнато съгласие по част от въпросите и по-конкретно – за необходимостта от увеличаване на капитала и от налагане на промени за ускоряване на процедурата по закриването на фалирали банки.


„Това, което се е променило през последните дни е, че вече се наблюдава приемане от страна на банките, че е необходимо да се направят промени и то бързо. Позицията им се промени от почти пълно негодувание от каквато и да е обществена намеса до приемане на факта, че реформа е нужна”, коментира министърът. Днешната конференция следва серия от дискусии между водещи европейски и американски банкери през миналата седмица, на които те се опитваха да постигнат съгласие относно въпросите за възнагражденията и регулирането на банковия сектор, но успехът беше минимален. Направеното предложение за поставяне на таван на получаваните възнаграждения и бонуси, който да бъде одобрен от всички в индустрията не беше подкрепено с нужния консенсус.


Вътрешни източници коментират, че подобен таван от $5 милиона би могъл да се постави, но е необходима подкрепата на всички държави-членки на Групата на 20-те (G20). Анализатори от Лондонското сити казаха късно в петък, че е много по-вероятно банкерите да подкрепят предлаганите от G20 препоръки по отношение на заплащането в сектора, а именно: по-голям процент от бонусите да се изплащат в акции, да се разсрочват плащанията за по-дълъг период, както и да се внедри механизъм, който да ограничи наградите и бонусите при слабо представяне на банката.


Във Великобритания комисията „Базел” е натоварена с нелеката задача да изготви новите международни банкови стандарти, но е остро критикувана за мудната си работа.


В САЩ се очаква тази седмица президентът Барак Обама да изнесе повече детайли относно предлаганата от него реформа, което да изпревари срещата на финансовите министри от G7 в Канада през февруари.