Избрани Новини
3,2 млрд. лева европари за селските райони под въпрос
Българските органи не са спазили напълно европейското законодателство и поради това Европейската комисия предупреждава, че страната ни може да бъде изключена от финансирането от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, съобщи на пресконференция днес министърът на земеделието Мирослав Найденов.
На практика с това той потвърди изнесените вчера данни от шефа на Фонд”Земеделие” Калина Илиева. От СДС също представиха вчера примери за злоупотреби във фонда.
Писмото от Главна дирекция “Земеделие” на Европейската комисия е от 26 януари и се базира на проведен одит по Програмата за развитие на селските райони. Одитираният период е 1 април 2008 година - 30 юни 2009 г. Това на практика означава, че ЕК може да спре парите по Програмата за развитие на селските райони, които са в размер на 3,2 млрд. евро до 2013 година, уточни министърът.
Сред констатираните нарушения са пропуски при обществени поръчки, бенефициенти, които не отговарят на изискванията, нереални оферти. По думите на Найденов лоши практики по САПАРД, заради които са спрени средства там, са пренесени в изпълнението на Програмата за развитие на селските райони.
Страната ни има двумесечен срок, в който трябва да бъдат посочени пред ЕК мерки за корекции на тези слабостии, които ще бъдат предприети. Създадена е спешна работна група и щаб, който да разработи и представи екшън план.
Първата препоръка на проверяващите от Брюксел се отнася до така наречените „три оферти”. Одиторите от Европейската комисия са установили, че в нито един от проверените проекти по мярка 121 „Модернизация на земеделски стопанства”, приложените три оферти не се отнасят за един и същи модел техника.
Втората препоръка на Европейската комисия посочва необходимостта от ревизиране на контролните процедури по ЗОП при избор на изпълнител по общинските проекти от ПРСР. Тази препоръка вече е изпълнена като е въведена нова процедура за проверка на обществените поръчки по общинските проекти и е представена на ЕК през октомври 2009 г.
Третата препоръка се отнася за свързаността между фирмите. Според Европейската комисия е необходима по- структурирана процедура, по която да се удостоверява липсата на изкуствено разделяне на фирми от страна на кандидатите по програмата с цел получаване на по- големи от допустимите субсидии. В тази връзка също още през септември от фонд “Земеделие” са въведени нови индикатори, по които да се извършват контролни проверки на кандидатите по ПРСР.