Избрани Новини
Труд: Готвач - 3000 лв., хирург - 600 лв.
Най-добре платената професия у нас в момента е готвач - повечето от офертите обещават по 3000 лв. заплата, изчислява днес вестник "Труд".
Такова възнаграждение се предлага и за масажист - “тай масаж”. В същото време трудът на лекаря, независимо дали е ординатор, хирург или анестезиолог, се оценява между 420 и 600 лв., показват офертите за свободните работни места в електронната трудова борса на Агенцията по заетостта (АЗ).
Бизнесът търси предимно квалифицирани кадри и е готов да плаща “луди” пари за т. нар. суперспециалисти - хора с висока степен на подготовка и продуктивност, всеки от които може да върши работа за трима с по-малко опит. Особено щедър е, щом му трябват мениджъри, директори, програмни експерти.
“Итком информейшън системс” дава 5870 лв. заплата на програмен експерт. Компанията “Амдокс България” търси директор на софтуерни продукти срещу 11 667 лв. Фирмата, която ще консултира проекта за АЕЦ Белене - “Парсънс България”, е приготвила 8000 лв. месечно за инженер по ядрена безопасност.
Не остават по-назад в наддаването за добри професионалисти и от МОК “Елаците” в Мирково - плащат 4000 лв. на месец, ако си намерят кадърен зам.-директор. Фирма “Ти Джи О” в Гълъбово няма да се свиди за добър минен инженер, обещала е заплата 3000 лв., на инспектор по качеството ще дава 2500 лв.
Само че голяма част от регистрираните безработни на борсата на труда са или с ниско, а даже и с никакво образование, или без специалност. И са непригодни да заемат предлаганите им свободни места без предварително обучение. Затова експерти на агенцията подозират, че “космическите” заплати, които някои компании у нас предлагат, не са за български специалисти. Според правилата свободното място трябва да бъде обявено на борсата, но ако до 15 дни за него не се яви подходящ български кандидат, фирмата има право да поиска внос на специалист отвън. Ако той не е от държава на ЕС, е необходимо специално разрешение от министъра на труда след съответните проверки. Тъй като процедурата отнема време, компаниите бързали да обявят местата, за да внесат навреме необходимите им кадри.
Безработицата в България все още е сред най-ниските в Европа, успокояват от Агенцията по заетостта. За декември м. г. 338 144 са регистрираните на трудовата борса - 9,13% от икономически активното население, а средно за цялата година - 7,59%. В еврозоната безработицата стигна 10%, съобщиха преди дни от Евростат.
Така че засега откъм отчетни проценти я докарваме. Но през декември м. г. пак са останали над 3000 незаети места. Дори бърз преглед на електронната борса на АЗ показва, че пазарът на труда изпитва сериозен глад за медицински сестри, лекари с различна специалности, анестезиолози и хирурзи.
Друг е въпросът дали амбулаториите, спешните кабинети и лечебните заведения ще си намерят търсени кадри, след като най-високата обявена заплата за медик е 600 лв. Дава я амбулаторията за първична медицина в Ардино на лекар с индивидуална практика, т. нар. джипи. Всички други предложения тръгват от около 420 лв. и стигат до над 550 лв. независимо от квалификацията и специалността на търсения доктор.
В още по-незавидно положение са медицинските сестри - възнаграждението им почва от 300 лв. и в редки случаи прескача 500 лв.
За сравнение - преди дни стана ясно, че Саудитска Арабия търси наши военни лекари за 36 000 долара месечно.