Избрани Новини
Варненските вестници в четвъртък
„Сметките за ток – двойни” алармира първа страница на „Позвънете”. Новината май се базира върху една-единствена сметка. Това обаче не омаловажава традицията на енергото всяка година по това време да ни сюрпризира с почти двойни сметки. То вече не е и сюрприз де, поне за мен. Номерът всъщност е следният - към януарските сметки ни пришиват и консумираната еленергия през коледната и новогодишната ваканция. Правят го, защото и инкасаторите са хора и те трябва да почиват по празници и за това засичат електромерите някъде около 21-22 декември. Именно заради това декемврийските сметки, които плащаме през януари, не са големи.
„Шабла още чака парите за земетръса” възмущава се уводното заглавие на „Твоят ден”. Седем месеца след земетресението от 5 август, обещаните от правителството средства за ремонт на храма „Св. Харалампий”, все още липсват. Вестникът припомня, че по време на труса църквата пострада сериозно. Ей, май ще излезе невярно твърдението, че пред фактите и боговете мълчат. Сиреч, щом земетръсът е факт, значи Бат Бойко е трябвало да си мълчи. Обаче не – той взел, че обещал пари за ремонт на храма. Е, забравил да ги прати – чудо голямо. Изводът обаче е, че или Бойко не е Бог или онова твърдение не е вярно.
„90 фирми викат студенти на работа” информира читателите първа страница на „Народно дело”. Най-после варненски вестник се осмелява да изведе и то в уводно заглавие на броя… добра новина. А тя е, че въпросните 90 фирми са изявили желание да наемат на работа студенти, докато следват. Инициативата да посредничи между работодатели и студенти е тръгнала от Свободния университет. Какво да добавя, освен че това е правилната посока. Всъщност това е завръщане към правия път, който е бил прокаран преди много години от великия български банкер Атанас Буров.
„Искат референдум за заменките” съобщава уводното заглавие на „Черно море”. Става въпрос за декларацията подписана от 9 граждански сдружения и адресирана до парламента, президента и премиера, в която се настоява за закон, който да обяви скандалните заменки за нищожни.
„Школата искат да учат на компютри най-малките” информира уводното заглавие на стр. 3 в „Позвънете”. Идеята е хлапетата да залягат над мониторите още от първи клас. Добре, ама базата куца, подчертават директори на училища. Куца, ама нали за това са родителите. Сега, освен да харчим за учебници, тетрадки и всякакви школски помагала, ще се бръкнем и за по един лаптоп. Какво толкова? Преди години не вярвахме и за мобилните телефони, но вече всеки първолак ходи с такъв. А джиесемите дори не присъстват в учебната програма, за разлика от лаптопите. „656 се потрошиха в ледовете досега” пресмята заглавие от 4 стр. на вестника. Толкова е броят на варненци със счупени крайници, които са търсили спешна медицинска помощ от началото на годината. Много бе! Добре, че ледът се разтече, ако продължава така, до ден-два ще изчезне съвсем. Само дано тогава Бърза помощ да не хвърчи да спасява давещи се. Как къде – в пълните с вода кратери по варненските улици и тротоари.
„Домоуправители скачат срещу ново строителство” е уводното заглавието на стр. 2 в „Народно дело”. Това „скачане” е определено и като „Врява в „Младост”. Скачат ли, врякат ли… важното е шум да се вдига срещу застрояването на кварталите. Особено, ако това налага изсичането на 72 дървета, какъвто е случаят с мераците за градеж върху паркинга до поликлиниката в „Младост”.
Любопитен репортаж на стр. 4 разказва за сиромашия до шия в Каменар. Заглавието е „Босоноги ромчета шляпат в преспите”. Екип на вестника е тръгнал да търси 29-годишна ромка, която наскоро е продала бебето си в Гърция. Естествено коренното население е възпрепятствало тези опити. От репортажа става ясно, че малки циганчета се опитвали да докопат микрофони и камери на колегите, а по-големи ромки ги засипали със снежни гранати. Ами, рискове на професията, както се казва. Екипът обаче е заснел любопитен инцидент – възрастна ромка събаря на земята малко циганче и го залива със студена вода, само защото то си е позволило да разговаря с репортерите. Има и коментар от кмета на Каменар, който казва, че от немотия хората са стигнали до там да продават децата си.
„Пощата конкурира Бермудския триъгълник” нагазва в дълбоки и мътни води заглавие от първа страница на „Твоят ден”. Пратки и колети изчезват, потъват, пристигат, ама празни и прочие… това е то действителността в българските пощи. Аз дори се чудя, защо изобщо някой прибягва до услугите им, след като вече се нароиха толкова много куриерски фирми, които работят съвестно и евтино. Освен че, за да изпратиш я колет, я писмо, я пощенси запис, попълваш повече формуляри, отколкото, ако теглиш банков кредит.
„Брюксел поряза договора на МОСВ за варненски проект” алармира уводното заглавие на 2 стр. на „Черно море”. Става въпрос за проекта за модернизация на пречиствателна станция Варна, който е влязъл сред проблемните договори по програма ИСПА. За това, както вече си знаем, е виновно предишното управление. Изпълнението на самия проект обаче нямало да спира, а просто държавата ще си плати глобите, сиреч масрафа на предишното правителство.