Избрани Новини
Дневник: Междуфирмената задлъжнялост скочи с повече от 50% за година
Недостигът на средства и финансиране все повече кара фирмите в България да се кредитират от търговските си контрагенти, което е увеличило междуфирмената задлъжнялост в страната повече от наполовина за година.
Това стана ясно от публикуваните вчера данни на компанията за събиране на вземания и управление на кредитния риск "Кофас България", които "Дневник" цитира и анализира днес.
Обемът на забавените плащания между български компании за миналата година се е увеличил с 54%, като 70% от сделките между местни фирми се плащат със закъснение, отбелязват от дружеството. "През изминалата година наблюдаваме задълбочаване на тенденцията българските компании да функционират "на кредит" спрямо контрагентите си", коментира в прессъобщение управителят на "Кофас България" Камелия Попова.
Сред основните причини за неблагоприятната тенденция експертите изтъкват намалената ликвидност на компаниите, недостигът или липсата на оборотни средства, както и недоброто управление на риска от страна на фирмите.
През декември миналата година от стопанската камара предупредиха, че "ножицата между задлъжнялостта на бизнеса и БВП ще расте, а това крие опасност от срив на икономиката". Като причина тогава икономистите обаче изтъкнаха най-вече поскъпването на банковите кредити и оборотното финансиране, както и липсата на поръчки, заради което фирмите няма да могат да покриват дълговете си.
Наред с повишената междуфирмена задлъжнялост от "Кофас" отбелязаха вчера и още негативна тенденция - сериозното увеличение на срока на разплащанията. Докато през 2008 г. плащанията са забавяни средно между 60 и 90 дни, през 2009 г. този срок е почти двойно по-дълъг – между 120 и 150 дни", сочат данните й.
Най-рискови сектори в България от гледна точка на вероятността от забавяне на плащанията са строителство, транспорт, селско стопанство, текстил и тежка промишленост. В региона на Източна Европа топ рисковите сектори по забавени плащания са селско стопанство, електрооборудване, химическа промишленост и автомобилопроизводство.
"Очакванията ни са през първата половина на 2010 г. просрочията у нас да се увеличат с минимум 10% спрямо края на 2009 г. Докато повечето страни по света вече излизат от кризата, за нас предстои труден период и липсата на свободни пари през първите месеци на годината ще е основна причина за допълнително забавяне на плащанията", коментира управителката на компанията Камелия Попова.