Варненските вестници в петък

Архив Варна

12-02-2010, 07:32

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

Свети Валентин наближава напомня първа страница на „Черно море” с шарена снимка, на която момичета разглеждат сърчица във всевъзможни размери и цветове. Търговците обаче се оплакали, че празничните подаръци не вървят – покупките паднали наполовина. Дали е от кризата това или от нещо друго? Може пък тази година хората да са се поскарали с половинките си и да празнуват Трифон Зарезан, а не  Св. Валентин. Обаче и така да е, то скарването пак ще е заради кризата. Уводното заглавие също навява кризисни моменти, само че сред чиновниците - „Свиват щата на районните администрации”. Първо държавата свила фонд „Работна заплата”, не в смисъл да го е гепила - а само го поорязала. После идват и съкращенията – по около 10-на бройки във всяко от петте районни кметства. В 14-етажния кметски билдинг обаче нямало да има нито един съкратен чиновник. Там работещите си остават 540 души. Хм!? Малко бе – само по 40 души на етаж. Аз пък си мислех, че там работят поне 700 човека.


„Студът спря бракониерите” тържествува уводното заглавие на „Позвънете”. Заради ниските температури бракониерите си стояли по домовете вместо да правят похищения из горите, твърдят горските стражари. Сигурен съм, че точно в най-големия студ, четох точно обратните заглавия – че студът ги е активизирал, тъй като измръзналият дивеч буквално им бил кацнал на мушката. 


„Роклегенда отказва варненци от месото” според уводното заглавие от първа страница на „Твоят ден”. Без коментар!!! Или хайде съвсем малък. Не, не – без коментар, само фактите. Вегетарианецът сър Пол Макартни в писмо до кмета настоява във варненските училищни столове да бъде въведен поне един вегетаринаски ден. Кирил Йорданов пък му отговоря, че там отдавна си има постен ден, а в детските кухни дори и два.


„Воден свят в Каменар” информира уводното заглавие на „Народно дело”. Селото стана езеро, улиците - реки. Къщите на хората се превърнали в кораби и оставало само да вдигнат платната. Накъде ще отплават вестникът не съобщава. Но пък е проявил хуманност, като е разубедил малки циганчета да скочат в леденото езеро, за да покажат колко е дълбоко. Или по-точно не им е дал по 10 лв. на скок, колкото е била поисканата тарифа.



„Руши се оградата на Морското” алармира уводното заглавие на стр. 3 в „Черно море”. 35 от големите каменни плочи вече били отлепени. Ако зидът поддаде под тежестта на ската, от вътрешната страна ставало опасно. Ааааа, чак сега разбрах – оградата, а не сградата, както грешно съм прочел в първия момент. Че то на Военноморското училище ограда не му трябва изобщо, камо ли пък от каменни плочи. Беше то едно време преди 20 г., сега няма нужда. Да я събарят тая ограда и да се свършва.


В друго заглавие – на стр. 4, „Черно море” ни информира, че кметът е фен на полицейските удари срещу организираната престъпност. „Трябва да се приветства операция „Октопод” призовава градоначалникът. Как да я приветстваме? Като държавен глава по време на деветосептемврийска манифестация или по-скромно? Може и тихо в къщи да си скандираме – при-вет-ства-ме… малко на рап-революция удря това ама нищо. Според Кирил Йорданов акция „Октопод” трябва да се приветства, защото от години българите получават малко информация за престъпността, а сега се сблъскали с факти, които надминали представите им. Поолял си се малко, кмете, поолял си се. Това слово върви, но само от деветосептемврийска трибуна. Иначе е точно обратното – от години българите имат много информация за престъпността, а представите им дори не бяха надхвърлени от фактите, че управници и полицаи помагат на тази престъпност и бяха част от нея.


„Гонят надзирателя, изпуснал Маце” уверява уводното заглавие от стр. 3 на „Позвънете”. Става въпрос за служител от варненския затвор, който е бил на пост по време на бягството на Малин Крумов – Маце. Та този надзирател ще бъде уволнен. Защо ли? Ето и отговорът – „защото не е стрелял както трябва”, докато беглецът се е катерил по 6-метровата ограда на зандана. Други петима служители на затвора, начело с директора Росен Желязков, също ще бъдат наказани, но само дисциплинарно.


„Градски неволи” е днешната тема разпъната на 2 и 3 стр. в „Твоят ден”. Обединяващото заглавие е „Коктейл от дъжд и сняг превърна Каменар във Венеция”, а двете страниците са изпъстрени със снимки на улични трапове из варненските пътища. Кой знае защо обаче, под шапката „градски неволи” минават и заглавия като „Зам.-кмет почерпи преди приемането на бюджета” и „Общината работи по нови 44 европроекта.


„Синият пазар вече е оранжев” научаваме от заглавие на стр. 4 в „Народно дело”. Материалът разказва, че всички търговски маси на популярното варненско тържище за плодове и зеленчуци вече са подменени с нови в портокалова окраска. Ами, значи вече ще му викаме оранжевия пазар и готово. Да се готви червеният площад, който впрочем си има съвсем друго официално име, както и адвокатската градинка. С градския фолклор шега не бива.