В АГ-то зрее бунт за заплати

Архив Варна

12-02-2010, 10:43

Снимка:

IMPACT PRESS GROUP

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Нов бунт зрее сред колектива на пециализираната АГ болница "Проф. Д. Стаматов" във Варна. 

Напрежението е заради неизплащането на заплати. Проблемът се прояви още през декември, когато здравната каса изплати само 50 % от заработката, като средствата не стигаха да покрият изцяло трудовите възнаграждения. Останалите 50 % все още не са преведени.

Проблемът отново ескалира след подписването на договора със здравната каса на 3 февруари. Тридни по-късно ръководството на болницата бе принудено да подпише анекс към приложение 2. В него се определя общата сума за заплащане от касата за първото тримесечие, в размер на 512 374 лева за заработката по клинични пътеки. По месеци разбивката е както следва: за януари - 176 909 лева, за февруари - 126 041 лева и за март - 209 424 лева. Тези пари отново не стигат за изплащането на целите заплати, тъй като за тях здравното заведение се нуждае от 190 000 лева. Управителят д-р Петър Атанасов съобщи, че реалната заработка по клинични пътеки за извършените 230 раждания  през януари, възлиза на 285 000 лева. А касата за същия месец е превела само 176 909 лева. Това принуждава ръководството да премине към изплащане само на аванса, а не на целите заплати, които и без това не са особено високи. Оттук назрява и конфликтът, защото никой не казва кога ще се изплатят останалите средства от заработените вече пари. Колективът е разтревожен и от това, че почти 80 % от персонала има да покрива вноски по кредити към банките. Като си платят и задълженията за месеца за ток, вода и други, на практика не им остават средства за преживяване, допълни д-р Атанасов.

Той каза още, че болницата мисли единствено как да удовлетвори работещите тук. На практика е спряно всякакво плащане към контрагентите, в това число сумите за ползваната газ, електроенергия, медикаменти и консумативи. Така след известното стабилизиране през последните 3-4 години, положението отново се връща към времето от 2005 г., когато бяха натрупани доста задължения.

Не трябва да се забравя и фактът, че след изчистването на дълговете, през 2009 г. ръководството на болницата успя да задели 111 200 лева собствени средства и получи 54 100 лева дарения, без никакви субсидии от принципала - общината. Основно ремонтирани бяха цели етажи и отделения, родилни зали, нова операционна и др., което не бе правено от създаването на лечебното заведение. Освен това не трябва да се забравя, че макар и общинска, болницата е с регионално значение за цяла Североизточна България, допълни още д-р Петър Атанасов.