Министри и депутати забравили да декларират доходи

Архив Варна

12-02-2010, 14:22

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Сметната палата публикува списъка на лицата по чл. 2, ал. 1 от Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, за които проверките на ежегодните декларации или уведомления, подадени през 2009 г., са приключили със заключение за несъответствие, съобщиха от ведомството. 


 Например Сергей Станишев в качеството си на премиер е пропуснал да  декларира 18 000 лв. от друга стопанска дейност.


 Яне Янев от РЗС не споменал за дарение  от родител и покупка от съсобственик на 57,5 кв.м. ид.ч. от УПИ, ведно с 5/12 ид.ч. от масивна жилищна сграда със застроена площ 51 кв.м. в Сандански. 


Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов пък „забравил” доход от 87 000 лв. от наем или нещо друго възмездно отдадено за ползване.


Неуспялата кандидатка за еврокомисар Румяна Желева в качеството си на европарламентарист „пропуснала” 15 139 лв. доходи от друга стопанска дейност на съпруга си. 


Доходи на съпруга си от друга стопанска дейност не отбелязала и друга евродепутатка-Илияна Йотова- 58 415 лв. Тя забравила и 5196 лв. от наем. В битността си на министър Ивайло Калфин  не декларирал доходи от друга стопанска дейност в размер на 5190 лв. и наеми за 5400 лв. 


Министър Божидар Нанев още в първата си декларация пред палатата като министър не споменал за дяловите участия на съпругата си в центъра „Томовижън” и в болница „Проф.Темелков”.


Варненският депутат Павел Димитров  не е декларирал получените  чрез делба от съпругата му ? ид.ч. от  6.5. дка нива  в Балчик.


Пълният списък на пропусналите да отбележат по нещо, както и декларациите на всички, заемащи висши постове в държавата и  заключенията за несъответствие, могат да се видят в публичния регистър на сайта на Сметната палата


Всички лица, в декларациите на които са установени несъответствия, са уведомени и са направени повторни проверки за окончателно изясняване на фактите. Чл. 4 ал. 6 от закона дава право на лицата да правят промени в подадените от тях декларации само до 31 май на текущата година. Промени след тази дата не са позволени от закона.


Съгласно чл. 7, ал. 7 от закона, списъкът със заключенията за несъответствие ще бъде изпратен на изпълнителния директор на Националната агенция за приходите за предприемане на действия по реда на глава четиринадесета или петнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и на председателя на Държавната агенция “Национална сигурност”.