Албервил 1992

12-02-2010, 07:54

varnautre

Резултатът от първите Олимпийски игри след обединението на Германия през 1990 и разпадането на Съветския съюз  през 1991 е рекордните 2174 атлети от 65 страни.

Те се провеждат за трети път във Френските Алпи. Въпреки сътресенията немският обединен отбор и обединеният отбор на бившите съветски атлети отново са най-големите победители, като германците надминават руснаците с малка разлика в общото класиране по медали, 26-23.

Звездите при жените от Обединения отбор по ски бягане присъстващи в повечето новини за медалите са Любов Егорова (3 златни и 2 сребърни) и Елена Вялбе (1 златен и 4 бронзови), както и 39-годишната Раиса Сметанина, която поставя рекорд от зимните олимпиади с десетия за своята кариера медал като участник в 20-километровото отборно състезание.

Норвегия печели същия брой медали като Обединения отбор, благодарение главно на състезателите по ски бягане Бьорн Дели и Вегар Улванг, всеки един от които си тръгва с по 3 златни и един сребърен медал. Норвежците, в лицето на Фин Кристиан Яге (слалом) и Киети Андре Аамод (супер гигантски слалом),  също печелят злато за първи път от 40 години.

Водени от победите на Бони Блеър на 500 и 1 000 метра при кънки бягането, жените печелят всички златни медали за САЩ. Към Блеър се присъединяват фигуристката Кристи Ямагучи, фристаий състезателката свободен стил  Дона Уинбреч и състезателката по шорт трек Катти Търнър.