Избрани Новини
Проституцията – организирана престъпност или бизнес
Дали проституцията в България трябва да се забрани със закон или не, трябва да е въпрос на обществено обсъждане, а не решение на една или друга политическа сила, заяви евродепутатът Антония Първанова.
Според нея българското общество първо трябва да започне да говори по темата за проституцията, трафика на хора и насилието над жени. Едва след това ще може да си отговори категорично на въпроса дали проституцията е част от организираната престъпност или просто е бизнес. Тогава вече може да се пристъпи към закон за проституцията. По думите на евродепутатката, в нашия парламент отлежават два такива законопроекта, но явно внасянето им за гласуване не е престижно за никоя политическа сила.
„Нещата са много по-сложни от едно легализиране на проституцията и плащането на данъци. От скандалите с арестите през последните седмици виждаме, че става въпрос за организирана престъпна дейност по склоняване на момичета към проституция. Примерно в Швеция това е забранено със закон. Тоест наказателна отговорност носи и клиентът. Във Франция и Англия проституцията също е забранена. В Германия, Белгия и Холандия режимът е по-либерален. Тези страни са и най-големите центрове за трафик на жени“, коментира Антония Първанова.
По нейните думи, у нас е необходим закон с тежки санкции срещу хората, които организират проституция. В другите страни от ЕС са си поставили за цел именно да прекъснат сводничеството.
„Практиката сега е жертвите на трафика да бъдат връщани в страните им при залавяне от органите на реда. Така обаче те отново стават жертви. Сега се търси промяна в друга посока – да им се даде времнно гражданство, да минат обучение и да бъдат трудоустроени, независимо дали са съдействали на разследващите органите в съответната страна“, разясни още Първанова.