Варненските вестници във вторник

Архив Варна

23-02-2010, 08:34

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

Стотици хиляди българи без работа, стотици милони лева неизплатени заплати, бизнесът няма пари... това са реалностите, които ни заобикалят или които варненските вестници са си избрали за водещи заглавия днес.


„200 000 българи остават без работа“ до края на годината съобщава първа страница на „Народно дело“. При това цифрата щяла да е такава, ако правителството предприеме антикризисни мерки, пресметнали в КНСБ. Синдикалистите предлагали и спасителен пояс – държавата да отпусне 2 милиарда лева от резерва в подкрепа на бизнеса и домакинствата. Не знам вие какво мислите за синдикатите, но сигурно е същото каквото (им) мисля и аз. Всъщност то човек какво да мисли за нещо, което не съществува. Да, синдикатите не съществуват като такива. Няма ги никакви, когато има нужда да бъдат защитени правата на работниците и служителите. Иначе преговори на високо ниво да водят, сиреч от министър нагоре, са първи. Да се репчи на управляващите всеки може. Да сте видели обаче синдикати да се репчат на работодатели, които от години грубо погазват всякакви закони и трудови кодекси? Няма и да видите! Няма, защото у нас синдикалната върхушка е объркала от коя страна на бариерата да застане.


Минаваме на уводното заглавие на „Черно море“ - „Над 400 милиона лева са неизплатените заплати“ в страната. Цифрата е внушителна – колкото бюджета на Варна за две години. Наскоро четох, че средната заплата е малко над 600 лева. Тоест над 600 000 заплати  все още не са стигнали до хората, които са си ги заработили. Сега и малко рекорди – работниците в „Кабиюк“ не са получавали трудови възнаграждения от... 34 месеца!? Че то там останали ли са работници? „Автомагистрали Черно море АД“ пък не са плащали от 12 месеца. Държавата обаче дължала на предприятието 22 милиона лева. Тая държава много я прекали вече. Коя е обаче тая държава – предната на Станишев, по-предната на царя или настоящата на Бойко. Кофти! Особено, ако ти кажат да си търсиш парите от Станишев. Примерно. Обаче има резон и в тая работа. Тя държавата може да дължи и 1 милиард, но реално свършената работа да е за половин. Ей тук е номерът, нали всички знаем лафа за държавната ясла. Е, явно тя вече е затворила. Да не се бърка с фалирала!


„Варненският бизнес си чака държавните пари“ разширяваме темата с уводното заглавие на „Позвънете“. Тукашните бизнесмени пропищели от централната и местната администрации по отношение на обществените поръчки. Бавели се плащанията. Като се замисля, отговорно мога да заява че адмирирам това бавене на парите. Всички знаем, че фирми, които са закачени за държавния или за общинския бюджет просперират, печелят и не се оплакват. Сега обаче нададоха вой. Уважаеми бизнесмени, държавата или общината – майка, спира да кърми. Време е да се отбиете от нейната изнемощяла гръд (разбирай бюджет) и най-после да измислите начин как да печелите пари от реален бизнес и реална икономическа дейност. Само с източване на бюджетни пари, събрани от данъкоплатците – няма да стане.


Местното издание на ВАЦ - „Твоят ден“, е заложило на друга тема за първата си страница. „Компютърджии оборват защитна теза на убиец“ е заглавието от съдебната зала. Там върви делото за зверското убийство на студентката Радостина Евтимова, което разтърси града преди близо година. Вещото лице, което изследвало лаптопа на жертвата, било подложено на 3-часов разпит. Експертът обаче със сигурност е установил, че никой не може да влезе в компютъра на Роди, без да остави следи. Идеята на адвокатите на обвинения в убийството Георги Цветанов е да докажат, че има манипулация на технически данни, което било правен абсурд. Днес се очаква в съдената зала да говори самият Цветанов, както и да бъде представена съдебно-психиатричната му експертиза. Според нея той е нормален. 


„Опашки за помощи в приемната на БСП“ информира заглавие от 2-ра стр. на „Народно дело“. Явно партията-столетница се превръща в нещо като социална служба. Не било така – социално слаби възрастни граждани, да го кажем директно – пенсионери, са посетили общински съветници от БСП в приемния им ден. Хората не поставили преки искания за финансова помощ от общината, но си личало, че имат нужда от такава, твърди вестникът. Възрастна жена пък се оплакала, че кандидатстването за еднократна финансова помощ й струва 30 лева, а гаранция, че ще получи пари – няма.


„Бум на молби за социални помощи“ информира читателите заглавие от стр. 2-ра на „Позвънете“. Само за месец и половина в общината били постъпили 300 искания за отпускане на еднократна финансова помощ за „задоволяване на основни битово-комунални нужди“. През цялата изминала година пък са били одобрени 803 молби. Преди основно кандидатствали пенсионери, самотни майки и роми, а сега молби подавали все повече млади семейства и образовани хора, останали без работа. Според мен напливът се дължи на „рекламната кампания“ на общината и местния парламнт, които от месеци тръбят, че средствата за еднократни социални помощи се увеличават през 2010-а. Увеличават се, но общо са 400 000 лева. А само за панорамната площадка на Галата, администрацията искаше над 600 хиляди?!  


„Фалирали хлебари мутират до пласьори на тестени ментета“ е заглавието на тема на броя в „Твоят ден“. Става въпрос за евтиния хляб от по 30-40 ст., който излизал от незнайни гаражи из кварталите. Ако производителите спазвали всички изисквания и плащали до стотинка данъци и социални и здравни осигуровки на персонала, било невъзможно да продават на тази цена. Евтиният хляб, произведен от нискокачествена фуражна пшеница и натъпкан с консерванти и бухватели, не става за храна дори и на бездомните кучета, твърди вестникът. Цената на хубавия хляб всъщност не можела да е по-ниска от 2 лв. за килограм.


„Нов протест срещу дупките стягат варненци“ твърди уводното заглавие на 2-ра страница в „Черно море“. Организацията на протеста върви в соцалната мрежа „Фейсбук“ в интернет, а самият протест е насрочен за 1 март от 17:30 часа пред кметския билдинг. Тъкмо всички чиновници ще са си заминали. Но кметът може и вероятно ще е там. Аз обаче се съмнявам в успеха на протестите, организирани в интернет. Ходил съм на един такъв, на който протестираше само организаторът, а в нета 3000 души се бяха зарекли, че ще го подкрепят. Ще видим на 1 март, както се казва.


„Искат издокарани таксиджии, без чалга в колите“ инфоримира уводното заглавие на стр. 4. Това е само част от нещата, които може да залегнат в етичен кодекс за таксиметровия превоз, за чието създаване настояват браншови организаци. Синдикатите пък предлагат тарифите за превоз да се определят от общините, а глобите да отиват в местната хазна. Кодексът ще изисква от таксиметровите шофьори да са в прилично облекло, да не пушат, да са учтиви към клиентите и да прекратят практиката от тонколоните да гърми чалга. Пожелавам успех на начинанието! Момент, ако може да сервират и кафенце таксиджиите... оппа – забравих за дупките! Я да вляза в нета да видя кога беше протестът пред общината.