Трупата на Испанската поставя Лорка в Прага

Архив Варна

26-02-2010, 08:42

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Трупата на ІV ЕГ „Фредерик Жолио-Кюри”  ще представя България на Европейския фестивал на ученическия театър на испански език в Прага. Варненци извоюваха това право след като спечелиха второ място сред трупите в България.

От 17 до 23 април в чешката столица се събират испаноговорящи театрали от Полша, Чехия, Испания, Унгария, Русия, Румъния и Словакия. „В продължение на седмица, учениците общуват помежду си на езика на Сервантес и Лорка, който изучават в езикови гимназии, запознават се с традициите и забележителностите на страната и града-домакин, намират нови приятели от цяла Европа. Конкуренцията както на национално, така и на международно ниво е огромна, всички желаят за представят страната си отлично,  и макар международната изява да няма конкурсен характер, все пак отзивите на публика, преподаватели и режисьори са достатъчни да определят всеобщия фаворит”, обяснява Камелия Савова, която заедно с колежката си Снежина Вангелова е режисьор, продуцент, сценограф и какво ли още не на трупата.


Наградата на ІV ЕГ идва след две поредни първи места и две поредни участия в Европейския фестивал. В Будапеща и Букурещ варненските ученици се преставиха с „Отмъщението на дон Мендо” от Педро Муньос Сека и „Принцът, който научи всичко от книгите” на нобеловия лауреат Хасинто Бенавенте. Тази година късмет им донесе пиесата на Федерико Гарсия Лорка „Трагикомедия за дон Кристобал и сеня Росита”, която авторът е писал за кукли, по времето, когато е обикалял из Испания с един фургон и пътуващ куклен театър, наречен Ла Барака. Вярвал, че с тези пътуващи представления може да достигне до всички прослойки на обществото, да образова и възпита духовни ценности, като искреното му желание е да създаде нов вид изкуство, една палитра от балет, поезия, живопис, театър и песен. Повярвали в тази негова мечта, младежите от трупата направиха този спектакъл с живи кукли, тоест самите те бяха в ролите им, в стилистиката на началото на 20 век, когато киното беше нямо, поетите – гениални, а любовта – поетична.

 

На Европейския фестивал варненската трупа излиза на сцена редом с „богати” училищни театри, повечето от които пътуват с професионални режисьори. Българските звезди разчитат на режисурата на Камелия Савова и Снежина Вангелова, които са  учителки по езика, но освен за произношение на испански са се тревожили и за сценография, реквизит, гардероб, логистика, поставяне на сцена и двумесечни репетиции при спартански условия. Така комбинацията от музиката на Чарли Чаплин, текста на Лорка, костюмите на Живка Дацова донесоха 7 поред награда в рамките на... 7 години, като от тях две първи места през 2003 и 2004 год, една за „най-добра женска роля” през 2004 година и съответно участия в Москва и Братислава, награда за сценография през 2006 година, две първи места през 2007 и 2008 година, за „най-добра мъжка роля” за Николай Иванов и Филип Венков и съответно участия в Будапеща и Букурещ. През 14 -годишната история на трупата има също участия във фестивалите в София, Валядолид, Бърно, Уеска, Варшава и пр. 


Преди да бъде видяна от журито в София, пиесата беше представена в Актова зала на ІV ЕГ на 17 февруари с превод на български език за улеснение на родители и гости. „Деница, Вили, Явор, Симеон, Кита, Сашо, Деси и Слав се представиха отлично, пребориха се с голяма конкуренция, болести и трудности от всякакъв характер, благодарение на огромното си желание и любов към театъра, който от своя страна подпомага изключително успешно обучението им по испански език. В Прага те ще общуват само на този език, не само в театъра, а  и там, където са на гости в домовете на своите чешки приятели”, допълва Камелия Савова.


Фестивалът в София беше закрит с постановката на Лорка и на нея присъства Н.П. посланикът на Кралство Испания дон Хорхе Фуентес, а за награда освен дипломи и речници варненци получиха и чек за подпомагане на пътуването до Чехия. Сега звездната трупа трябва да намери недостигащата сума за самолетни билети. Идеален повод за многобройните бивши възпитаници на легендарната IV ЕГ, които както всяка година ще се съберат за празника на гимназията на 19 март, да си спомнят сценичната треска преди всяко излизане пред публика на фестивала в Актовата зала и да помогнат на достойните си последователи да покорят за пореден път сърцата на испаноговоряща Европа.