Избрани Новини
Масови безредици опорочиха митинга срещу дупките
Митингът срещу дупките по варненските улици беше опорочен от провокатори, които надъхаха тълпата към масови безредици.
Около 200-300 души успяха да блокират движението по 4 булеварда в рамките на час и половина и то в най-натовареното време. Началото изобщо не предвещаваше такова бурно развитие. Около 17 часа пред общината се бяха събрали 100-на души с намерението да продължат вчерашния протест, за който се бяха стекли 1000 варненци.
Днес протестиращи и полицаи си говореха нормално и спокойно, като шефът на охранителна полиция Алекси Христов буквално умоляваше младежите всичко да премине мирно и тихо. На практика полицията беше в правото си да не позволи протеста, тъй като организаторите нямаха разрешение за провеждането му. Въпреки това униформените бяха толерантни и оставиха протестиращите да скандират пред общината. Дори първоначално беше постигната устна договорка да не се стига до блокиране на кръстовището пред кметския билдинг. Междувременно на протеста се появи и Светлозар Николов. По-рано днес той изникна и на организираната от кмета дискусия за уличните ремонти. „Не съм организатор и не говоря от името на протестиращите. Тук съм като гражданин, който е недоволен от дупките”, подчерта Николов. С тези думи той искаше да опровергае твърденията в медиите, че е яхнал организирания във фейсбук митинг. Говорителят на протеста Кирил Георгиев пък беше категоричен, че зад недоволството не стоят никакви организации, а всичко е възникнало спонтанно в социалната мрежа.
Така от дума на дума множеството пред общината набъбна до 200-300 души. Чуха се и гласове за блокиране на булеварда, като всичко тръгна почти невинно – от пешеходната пътека на „Осми приморски полк” с ул. „Братя Миладинови”. Протестиращите просто имитираха, че пресичат зебрата – напред назад до безкрай. Това обаче не е нарушение на обществения ред и полицаите нямаха основание да ги изгонят. Напротив, реагираха мигновено, като отклониха движението от светофарите на двете съседни кръстовища и помогнаха на блокираните автомобили да се изтеглят назад и в съседните улички. Искрата припламна още на пешеходната пътека, където малка група протестиращи взе да рита колата на шофьор, които се опита да преодолее блокадата. Полицаите бързо тушираха конфликта, но вече подозираха, че протестът няма да мине мирно и тихо.
Въпреки това демонстрираха железни нерви, дори когато тълпата тръгна по пътното платно в посока към катедралата. Така шествието премина от „Осми приморски” по „Мария Луиза”, блокира кръстовището на Катедралата и от там се запъти към Аспаруховия мост. Не стигна до него, тъй като демонстрантите направиха обратен завой на следващия светофар на бул. „Христо Ботев”.
През цялото време полицията взимаше превантивни мерки, като отклоняваше движението още от съседните кръстовища, за да не попаднат много автомобили в блокадата. На практика униформените съдействаха на протестиращите само и само да няма ексцесии. През това време от тълпата се разнасяха песни, с рефрени, познати ни от двата футболни стадиона в града. Е, думите бяха малко попроменени, като главният лиричен герой в тях беше кметът Кирил Йорданов. Именно той отнесе всички обидни скандирания, които по принцип са измислени за футболните съдии и противниковия отбор.
Начело на шествието момчета с голи глави развяваха трибагреници със символ на прабългарския род „Дуло”. Това е знакът на гвардията на известния националист Боян Расате. Навсякъде по пътя група от едни и същи младежи се заяждаше с шофьорите, които тълпата беше успяла да блокира в колите им. За щастие до физическа разправа не се стигна. Но пък и броят на униформените се увеличи значително – в пъти. „Това вече са масови безредици. Някой ще си изпати”, почти бесен категорично заяви шефът на охранителна полиция, след като бе проведен разговор на четири очи с говорителя на протестиращите Кирил Георгиев.
Всички опити на полицая и подчинените му да усмирят тълпата с добро и да накарат хората да се качат на тротоара, удариха на камък. Кирил Георгиев пък заяви, че не е организатор, а само говорител и не може да отговаря за действията на всички хора, участващи в митинга. Комисар Христов пък му разясни, че блокирането на четирите булеварда може да доведе до сериозни последствия, сред които е и повдигане на прокурорско обвинение за подтикване и причиняване на нарушение на обществения ред.
През това време протестното шествие вече се беше върнало по „Осми приморски полк” в района между общината и Червения площад, а сред тълпата тръгна слух, че полицията е арестувала Кирил Георгиев.
Комисар Христов нито потвърди, нито отрече това, но момчето, познато и като организатор на студентските шествия след смъртта на Радостина, наистина го нямаше. Окръжният прокурор Владимир Чавдаров коментира по телефона, че заедно с шефа на полицията в града, комисар Димитър Димитров, са взели мерки, "за да бъде спряна ескалацията на напрежението". Какви са мерките не беше уточнено.
Междувременно протестиращите вече се надъхваха да тръгват към Първо РПУ, да го блокират и да освободят арестувания Кирил Георгиев. Негова приятелка - Кремена Костадинова, обаче се опита да разубеди тълпата. По нейните думи Кирил бил добре и не бил задържан. В телефонен разговор дори я помолил да предаде на протестиращите да не тръгват към районното, а да се разотидат по домовете си. Тогава разгневени младежи попитаха да не би да е бил притиснат или сплашен от полицията.
От самия Георгиев ВарнаУтре научи, че той не е бил арестуван, а в „компания” на полицаи е дал някои обяснения във връзка с безредиците, тъй като униформените са имали данни, че хаосът по централните булеварди е предизвикан от платени провокатори.
В крайна сметка тълпата от протестиращи реши да не ходи към районното. Последната уговорка бе митингът да продължи утре сутринта от 9,30 часа, като мястото на срещата е пред Катедралния храм. Преди час на страницата на протеста във Фейсбук се появиха призиви протест утре да няма - заради националния празник. Следващият митинг се пренасял за 4 март, а някои предлагат да бъде блокирана магистрала "Хемус" или още по-добре - Аспаруховият мост.