Варненските вестници в четвъртък

Архив Варна

04-03-2010, 08:57

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

„Почистващи фирми скочиха срещу общински конкурс”, информира днешното уводно заглавие на „Позвънете”. Причината е, че кметската администрация е сложила непосилни условия в поръчката за сметта на „Приморски” и „Владиславово”. Недоволните фирми са „Адиан” и „Омега интерклийнър”, които в момента обслужват сметопочистването и сметоизвозването в двата варненски района, за които общината провежда обществена поръчка. Шефовете на двете фирми се жалват пред вестника, че за да участват в конкурса вече са длъжни да имат лиценз за превозване на товари на територията на цялата страна. Освен това общината искала да притежават и техника, произведена след 2005 година. Фирма „Титан”, която обслужва другите три района в града, не се е жалвала пред „Позвънете” от условията поставени в конкурса. Според вестника именно тя ще остане да чисти цяла Варна или поне такива били слуховете. Тоест ако „Титан” спечели поръчките за „Приморски” и „Владиславово”, фирмата ще направи своеобразен „голям шлем” в сметопочистването на Варна. Плюс прилежащите села на територията на общината. Както ВарнаУтре информира, стойността на общинската поръчка за двата градски района плюс село Звездица, е 23 милиона лева за срок от 4 години.


 „Изземват принудително бизнес имоти”, алармира уводното заглавие на „Черно море”. Делата, заведени от кредитори срещу неизрядни длъжници – фирми и физически лица, са скочили двойно. През 2008 г. делата в районния съд са били малко над 4500, а сега надхвърлят 8100. 60% от всички граждански дела в съда са заведени от кредитори. Над 400 имота във Варненско са обявени за публична продан, според сайта на частните съдебни изпълнители. Търсят се купувачи за 15 фабрики и 9 хотела.


„Банки напират да дават пари за Добрич”, твърди уводното заглавие на „Твоят ден”. Заем от 10 милиона лева щял да вае визията на града. Три банки и едно обединение на трезори кандидатстват за финансиране на инвестиционния проект на общината, който цели да подобри градската среда. С парите ще бъдат извършени мащабни ремонти за възстановяване и изграждане на нова инфраструктура.


„Морето изяде рибарския плаж”, предупреждава уводното заглавие на „Народно дело”. Пропаднаха бетонните площадки пред сърф базата, има опасност и за крайбрежната алея. Рибарският плаж на практика е изчезнал, установила на място проверка на вестника. От години пясъчната ивица там бавно, но сигурно бива изяждана от морските течения. Преди дни обаче пропаднала и бетонната плоча пред халетата, където държат сърфовете. Според ръководството на спортната база, имало опасност дори да рухне и крайбрежната алея. Дали опасността важи и за прочутата лятна дискотека в съседство, вестникът нищо не казва. Но пък концесионерите на плажната ивица заявяват, че укрепването на района не е сред приоритетите им.

„Помазаните майстори на община Варна” е заглавието на днешната тема на ВАЦ-овото издание „Твоят ден”. Материалът продължава атаката срещу фирмите, които изпълняват инфраструктурното строителство в града. Преди две седмици вестникът информира, че същите фирми печелят и всички държавни поръчки за пътищата във Варненска област.


Във Варна, както се полага на морски град, всички пътища водят към плажа. Ремонтите им обаче неизменно водят до един адрес – ул. „Андрей Сахаров” 1. Защото обществените поръчки за пътно строителство и поддържане от години са абонирани за едни и същи, свързани помежду си, фирми. Историята води началото от далечната 1999 г., когато най-скъпото тогава общинско предприятие „Инжстрой инженеринг” ЕООД се приватизира от частната „Стили роуд”. За управител на приватизираната фирма е назначен Велико Желев, а собственик е Пламен Стилиянов. Част от придобитата собственост на дружеството – бетоновата база на ул. „Андрей Сахаров” 1 е продадена на Ангел Дерменджиев, припомня вестникът.


Имената на тримата – Желев, Стилиянов и Дерменджиев се свързват основно с фирмите „Хидрострой”, „Инжстрой” и „Пътища и мостове”. Само за последните пет години тези компании печелят поръчки в региона за над 500 милиона лева. Запазена марка за трите помазани от община Варна фирми обаче са кърпенето на дупки, премахването на незаконни постройки и зимното снегопочистване. Поне два пъти годишно срещу „скромни” суми от 200-300 хиляди лева „Хидрострой” пълни дупките по улиците, които зейват още по-големи след първия дъжд.

„Бивш шеф на ВиК смени уволнена общинарка”, съобщава заглавие от 5-а страница на „Народно дело”. Валентин Вълканов, който дълги години беше шеф на водното дружество в града, вече оглавява общинското предприятие „Инвестиционна политика”. То остана без ръководител, след като кметът отстрани предишната му началничка Росица Кирова. Кирил Йорданов тогава обяви, че започва и проверка в предприятието. Именно през въпросното общинско предприятие минават всички поръчки, които изпълняват „помазаните” фирми от темата на „Твоят ден”.

„Пак проектират изкуствен остров в морето на Варна”, информира уводното заглавие на 3-та страница на „Черно море”. Студенти от цяла България ще умуват как да изглежда бъдещ изкуствен остров в акваторията на курорта „Св. Константин”. Това ще е основното задание на студентския архитектурен пленер, който ще се проведе в края на май в курорта. Идеята е островът да привлича погледите отдалеч.

„И граждани спасяват „Дръзки”, съобщава уводното заглавие на страница 3 в „Позвънете”. Варненци са дарили средства за спасяването на кораба-музей, чиито постаменти спешно се нуждаят от ремонт. Дарените до момента суми са в размер 50-100 лева. Община Варна пък била готова да осигури цялата сума при необходимост.