Избрани Новини
Узо-кризата праща Гърция на битака
Протестите, стачките и масовото недоволство към сегашното управление на страната не са случайни. "Узо-кризата", както й викат вече специалистите, има по-дълбоки корени. В началото Европа сякаш се опита да се дистанцира от проблемите в Гърция, но постепенно обаче започна да се усеща, че кризата е предвестник на по-дълбоки и по-сериозни ядове в цялата еврозона. Може би изключение правят само Германия и Франция, където се забелязва консолидация на бюджетите.
Испания, Португалия, Италия или коя да е друга членка на съюза може да последва съдбата на Гърция. Проблемът е в това, че т. нар. Еврозона за стабилност не покрива очакваните резултати. Към този момент нивото на задлъжнялост е доста над заложеното в Маастрихтския договор.
А какво да кажем ние и останалите страни, които отскоро сме в Еврозоната и полагаме къртовски усилия да покрием качествено критериите за членство? Най-вероятно ще се молим да не се сбъдне поговорката, че ако една ябълка в кошницата е гнила, всички се заразяват. Другият вариант е да помагаме всячески на съседите си, стига да не стачкуват по границите си, дърпайки и съседните й икономики към пропаст.
На този етап никой от водещите специалисти не смее да дава прогнози за бъдещето на Гърция. Единствено Германия започна да дава съвети как страната да излезе от кризата: като продаде някои от необитаемите си острови, за да привлече пари в брой. Това ще е като обезпечение на парите, които Атина получава от Европейския съюз, за да излезе от тежкото икономическо положение.
Гърция има приблизително 6000 острова, като 227 от са обитавани.
Това е крайна мярка, но ако положението се задълбочи, европейските партньори ще притиснат гърците. Те, от своя страна, тръгнаха да свиват бюджет. За пример можем да дадем 200 броя луксозни лимузини Мерцедес на военните. В момента те не са навъртели и един километър. Вероятно ще бъдат продадени, за да може да се подобри положението в армията. Дали това е само началото на една по-мащабна акция за покриване на дупките в бюджета?
За сметка на това, ако бъдем оптимисти, кризата в нашата съседка може да се отрази добре за българите заради падането на цените там. Става въпрос за по-добри оферти за море, екскурзии и стоки. Стига еврото да не е избягало и от нашите джобове дотогава.
Топ Новини