Избрани Новини
Енергийни проекти с българско участие с шанс за еврофинансиране
Обществената газ-корпорация на Гърция- ДЕПА,Българският енергиен холдинг и компанията Едисон ще получи от еврокомисията 45 млн. Евро за връзката Стара Загора- Димитровград-Комотини между България и Гърция.
Вторият проект с българско участие е за изграждане на българо-румънската връзка. Тя се изпълнява от Трансгаз и Булгаргаз и ще бъде допълнително финансирана от ЕС с близо 9 млн. евро.
Частично ще бъде финансиран и трети проект-.газопроводът "Набуко", който ще пренася газ от Каспийския басейн през Турция към Европа и към който София е страна, ще получи от Брюксел 200 млн. евро.
Общо за целия ЕС 910 млн. евро ще отидат за 12 електропроекта, а 1.39 млрд. евро – за 31 проекта в газопреносната сфера. През декември 1 млрд. евро пък беше отпуснат за пионерни проекти за улавяне на вредни емисии и складирането им под земята, а други 565 млн. - за офшорни вятърни паркове.
Извън проектите от плана за икономическо възстановяване, комисията вероятно ще отпусне 60 млн.евро за реверсивна газова връзка между България и Сърбия, съобщи БТА, позовавайки се на анонимен източник от ЕК.
Утре българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и сръбският му колега Петър Шкундрич ще подпишат споразумението за изграждането на връзката
Проектът между България и Сърбия ще е част от общото енергийно споразумение между Европейския съюз, страните от Западните Балкани и Украйна.
Фондът, на обща стойност близо 5 млрд. евро беше създаден миналата година с цел да бъдат финансирани енергийни проекти и такива за широколентов Интернет, които иначе биха останали на заден план заради кризата.