Ердинч Хаджиев остава в ареста

Архив Варна

04-03-2010, 15:02

Снимка:

СНИМКА: СВЕТЛАНА МИХАЙЛОВА

Автор:

СВЕТЛАНА МИХАЙЛОВА

Всичко от Автора

Добричкият окръжен съд наложи мерки за неотклонение "задържане под стража" на бившия Областен управител на област Добрич Ердинч Илияз Хаджиев и на Пламен Любенов Ганев - ексдиректор на дирекция "Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост" там.

Съдебният състав разгледа днес по същество исканията на Окръжна прокуратура - Добрич, за определяне на най-строгата мярка за процесуална принуда на двамата. Държавният обвинител акцентира, че събраните в досъдебното производство доказателства мотивират обоснованото предположение, че Ердинч Хаджиев и Пламен Ганев са извършили 7 престъпни деяния, с които са причинили вреда на държавата.


Адвокатът на Ердинч Хаджиев представи пред съда доказателства за влошено здравословно състояние на своя подзащитен, за частната му медицинска практика в района на с. Хитово и за семейното му положение. Процесуалният представител на Пламен Ганев представи документи за семейното положение на подзащитния си и за тежкото здравословно състояние на съпругата му, която е бременна в седмия месец, и баща му. Адвокатите пледираха на Ердинч Хаджиев и Пламен Ганев да бъдат определени мерки за неотклонение "парична гаранция" или "подписка", които да им позволят да се грижат за близките си, а ексобластният управител и за пациентите си.


Прокурорът Пламен Костадинов заяви, че има опасност обвиняемите,  ако бъдат пуснати на свобода, да се укрият или подтикнат към лъжесвидетелстване разпитвани по делото свидетели. Представителят на държавното обвинение даде за пример бившия областен управител на Варна Добрин Митев, който преди години обещал в съда, че няма да избяга от правосъдието, но отишъл да "учи английски" в Нова Зеландия и "забравил" да се върне.


Добричкият окръжен съд установи, че на Хаджиев и Ганев са повдигнати обвинения за 7 деяния, извършени в условията на продължавано престъпление. То се явява тежко умишлено престъпление, за което е предвидено наказание от 3 до 10 години лишаване от свобода, глоба от 3 до 5 хил. лв. и лишаване от права. След като  прецени събраните по досъдебното производство доказателства и становищата на страните съдът направи извод, че Хаджиев и Ганев са евентуалните извършители на деянията, за които са обвиняеми. Конкретните доказателства ще бъдат обсъждани по същество в наказателното производство. Поради това законодателят е посочил, че наличието на обосновано предположение е напълно достатъчно, за да се определи мярка за неотклонение, включително най-тежката. Доказателствата аргументират съда да намери, че Хаджиев би могъл да се укрие или да въздейства върху свидетелите по досъдебното производство, ако му бъде определена по-лека мярка за процесуална принуда. Добричкият окръжен съд цени неутралните  характеристични данни и чистото му съдебно минало, но те имат по-малка тежест, съпоставени с данните за извършеното и за неговото участие. Законодателната оценка за тези престъпления, че са с висока степен на наказуемост, навежда съда на извод за реална опасност той да се укрие или да извърши друго престъпление.


Съдът прецени, че не са представени данни за влошено здравословно състояние към настоящия момент и лечението на хроничното заболяване, от което страда Хаджиев може да бъде лекувано в рамките на Следствения арест. В мотивите си съдът изтъква, че постоянният адрес и ангажиментите на общопрактикуващ лекар, не са предвидени от законодателя като аргументи, които могат да се противопоставят на хипотетичната опасност той да се укрие или да извърши друго престъпление. Съдът отчита също, че обвиняемият, не се е съобразил с семейното си положение и то не го е подтикнало да спазва законите в страната. В този случай надделява общественият интерес и за преустановяване на дадена престъпна практика законодателят позволява ограничаване на личните права на лицето. Предвид всичко посочено съдия Калина Димитров реши, че единствената адекватна мярка за неотклонение спрямо Ердинч Хаджиев е "задържане под стража".


Освен обоснованото предположение, че Пламен Ганев е автор на деянията, за които е обвиняем, Добричкият окръжен съд прие като реална опасността той да се укрие или да извърши друго престъпление. "Деянията му насочват за продължителна негова дейност, за взето и трайно осъществено решение във връзка с процесното престъпление като времето, начина и мястото очевидно сочат, че не се касае за някакво спонтанно и временно взето решение" - посочва в мотивите си Добричкият окръжен съд. Предвидената висока наказуемост за тези деяния, навежда съда на извода за реална опасност, той да извърши друго престъпление или да въздейства върху свидетелите, ако не му бъде наложена най-тежката мярка за неотклонение. Съдът установи, че на Ганев са налагани административни наказания по наказателни дела от 1998 г. и от 2006 г., като по второто не е реабилитиран. Тези административни наказания не омаловажават степента на обществена опасност на личността му, защото деянието за което е привлечен да отговаря е с изключително висока такава. Съдът прие, че необходимостта да се грижи за бременна съпруга и болен баща имат по-малка тежест, съпоставени с данните за деянията и за участието му в престъплението. Съдът посочва също, че законодателят не предвижда семейните проблеми да имат превес над другите данни за обвиняемия. Съдът установи, че напротив - семейното положение не го е подтикнало да спазва законите на страната.


Пресцентърът на Добричкия окръжен съд уточнява, че според Окръжна прокуратура - Добрич, Хаджиев е разследван за идентични сделки с други държавни имоти, договорите за които са подписани от него и предстои да му бъде повдигнато обвинение за причинени с тях щети на държавата на стойност над 700 хил. лв.