Главният архитект – отличник, конкурентката я скъсаха на теста

Мисия Варна

05-03-2010, 12:19

Автор:

ДАНИЕЛ РУСИНОВ

Всичко от Автора

Арх. Петър Йорданов не е допуснал нито една грешка на теста, който е част от конкурса за избор на главен архитект на община Варна.

Той е отговорил вярно на всички 20 въпроса, които са свързани с детайли от Закона за устройство на територията и Закона за устройство на черноморското крайбрежие. Конкурентът за поста – арх. Калина Павлова, е допуснала пет грешки, съобщи лично тя за ВарнаУтре. Според условията, за да премине на следващото ниво от конкурса – интервю, кандидатът не трябва да е допуснал повече от три грешки на теста. Тоест арх. Павлова е отпаднала от надпреварата. Припомняме, че арх. Йорданов вече година стои в стола на главния архитект на града, но като временно изпълняващ длъжността. Именно това наложи провеждането на конкурса.

В комисията по избора освен общински директори са участвали и арх. Георги  Минчев – председател на браншовата камара и арх. Бранимир Карагеоргиев, който е изготвил въпросите в теста. 

Веднага след провеждането на тест арх. Павлова коментира, че е изключително изненадана от поведението и отношението на арх. Минчев към нея. Той заявил, че нейната поява на конкурса е наглост. Според него било неморално арх. Павлова хем да критикува кмета, хем да иска да работи в неговия екип. И подчертал, че арх. Йорданов дори и да бил отговорил вярно само на три въпроса, пак щял да бъде по-подходящия човек за поста. “Като шеф на камарата на архитектите не му прави чест да говори по подобен начин”, възмутена е арх. Павлова.

Колкото до арх. Йорданов, преди да стане общински служител той е бил в проектантско бюро “Проарх”, където е работил заедно с основателя на фирмата и настоящ главен архитект на София Петър Диков. 

С “Проарх” е свързано и името на арх. Минчев. Той ръководи колектив на архитектурното бюро, който преди близо 10 години е изработил Подробен устройствен план за приморска зона Варна. Възложител на проекта е община Варна. Националният експертен съвет по устройство на територия прима проекта през 2002-а. В голяма степен става въпрос са крайбрежна територия, която днес е известна под названието Алея Първа.

Скъсаната на теста за главен архитект на община Варна – арх. Калина Павлова пък е водещо лице в протестите срещу застрояването на морската градина и проекта за Алея Първа.