"24 часа": Има наши в диска, Швейцария чака доказателства от нас

Архив Варна

06-03-2010, 06:58

Автор:

varnautre

Всичко от Автора

Има основания българи да се притесняват. В диска от Швейцария има имена на български граждани. Това каза вчера пред български журналисти в Берлин шефът на НАП Красимир Стефанов, пише "24 часа".

Той бе с трима свои в германската столица, за да се срещне с колеги. Българите обсъдиха детайли в новата спогодба за избягване на двойно данъчно облагане, помолиха немците да им предоставят своя опит в борбата с данъчните измами, обсъдиха концепцията за създаване на софтуер за автоматично уведомяване на други страни от ЕС при информация за данъчни престъпления. Не на последно място тема в разговорите бе скандалният диск с открадната информация за клиенти на швейцарски банки, който на 2 март бе купен от Дюселдорф.


„Несериозно е да се очаква, че аз ще се върна от Берлин с диск с имена и точна информация. Тя е строго поверителна. Имена на български граждани обаче има", каза Стефанов след срещата.


Анализи на българските данъчни, както и информация, получена от Швейцария по savings спогодбата, показват за периода 2007-2008 г. спестявания от порядъка на над 200 милиона евро. Едва след като се направи сравнение между влоговете на тези хора, начина им на живот у нас и доходите им, ако има фрапиращи несъответствия, България може да изиска информация за тях от Швейцария по силата на спогодбата за избягване на двойно данъчно облагане и разкриване на данъчни престъпления.


За целта обаче София трябва да предостави доказателства на Берн. "Имайте предвид, че цялото ни шумене около този въпрос доста прескача дипломатическите отношения с Швейцария", поясни българската делегация.


„В интерес на истината това, което видяхме на днешната среща, потвърждава цифрата от над 200 млн. евро влогове. Доклад ще бъде даден на премиера Бойко Борисов, парламента и службите. Но в Германия все още тече разследването", обясни Стефанов. Данните от диска с швейцарски сметки на чужди граждани в момента се обработват и какво точно се съдържа в него все още не е ясно. Има обаче изготвен анализ на съдържанието му и Красимир Стефанов и колегите му са се запознали с него.


Германия може да предостави сведения на други засегнати страни, едва след като приключи разследването си. Анализи и неофициална информация се дават обаче незабавно, така че колегите им да могат да си правят своите разследвания.